Atletická chôdza, Nordic walking a Jogging

Atletická chôdza, Nordic walking a Jogging

Chôdza je pohybová aktivita ktorej sa denne venuje, či už vedome, alebo nevedome 6 miliárd obyvateľov našej planéty. Mimoriadnej popularite sa teší v Škandinávii. Nórsku je chodecký zväz najväčšou športovou organizáciou v krajine! V športovej podobe je ale mimoriadne populárna na celom svete.

Obrovská popularita chôdze súvisí predovšetkým s tým, že v základnej podobe je motoricky nenáročná a pre udržiavanie kondície je veľmi efektívna. V súčasnosti patria medzi najpopulárnejšie pohybové aktivity spojené s chôdzou najmä:

Atletická chôdza

Atletická chôdza je jednou z najstarších atletických disciplín. Jej pohybová štruktúra vychádza zo základnej ľudskej lokomócie, a to chôdze. Od bežnej chôdze sa líši presne vymedzenými pravidlami. Chodec musí udržiavať nepretržitý kontakt s podložkou a koleno musí byť „dopnuté od dokroku až do vertikálnej fázy. To robí chôdzu šetrnejšou pohybovou aktivitou (ako beh), pretože kladie menšie nároky na kĺby.

Na druhej strane vďaka výraznejšej práci paží vyvoláva väčšiu odozvu obehovej sústavy. Najlepší chodci vydržia pracovať cca 4 hodiny pri srdcovej frekvencii viac ako 180 pulzov za minútu! Takáto záťaž predstavuje úroveň okolo 94-100% anaeróbneho prahu. Jej výhodou je materiálna nenáročnosť a vysoká kondičná účinnosť.

Nordic – walking (Stick – walking)

Táto obdoba chôdze vznikla v Škandinávii, kde ju využívali v príprave najmä bežci na lyžiach. Od atletickej chôdze sa odlišuje predovšetkým v tom, že pri nordic-walking využíva chodec teleskopické (resp. lyžiarske) palice.

Charakter pohybu paží je podobný, ako pri atletickej chôdzi. Dĺžka palíc sa vypočíta – 0,72 x telesná výška, alebo telesná výška mínus 50 cm.

Dolné končatiny vykonávajú striedavý pohyb, pričom došľapujeme na celé chodidlo (resp. mierne cez pätu). Vykonáva sa buď v teréne (kde používame palice s klasickým koncom), alebo na asfalte (kde používame palice s gumovým koncom).

Výhodou používania palíc je menšie napätie v oblasti kŕčnej chrbtice, aktivovanie trojhlavého svalu ramena, veľkého prsného svalu, svalov zadnej časti ramenného pletenca a širokého svalu chrbta.

Spôsob výpočtu dĺžky palíc a spôsob držania palíc pre Nordic walking

Výška postavy Výška palice
200 cm 135-140 cm
190 cm 130-140 cm
180 cm 125-135 cm
170 cm 120-130 cm
160 cm 110-120 cm
150 cm 105-115 cm
140 cm 100-110 cm

Jogging

Toto slovo vo svojej podstate znamená pomalý beh kombinovaný s chôdzou. Jogging sa stal celosvetovo uznávanou pohybovou aktivitou, ktorá sa preniesla z USA do Kanady a cez Švajčiarsko do celej Európy.

Dnes je za jogging považovaná aj rýchla chôdza, ktorá sa líši od pretekárskej chôdze najmä tým, že sa dostupuje na celé chodidlo. Výsledkom je, že koleno nie je dopnuté, ale len vystreté (chybou nie je ani pokrčené koleno).

Táto pohybová aktivita nemá vo svojom názve walking (teda chôdza), pretože teória joggingu pripúšťa aj mohutnejší odraz, čím dochádza z hľadiska biomechaniky k prechodu od chôdze k behu.

Autori: Martin Pupiš a Peter Korčok

Zdroj: P. Korčok, M. Pupiš. 2006. Všetko o chôdzi. Milan Sedliak, Béla Pavelka Nordic walking – kondičná chôdza

Foto zdroj: thinkstock

Deivo, pre telocvikárov, ktorým záleží

Sport-Thieme stopky Countdown

28,50 €

Sport-Thieme stopky Countdown Kúpiť

Sport-Thieme Florbalový set Champ 95 - 12 palíc a 6 lôpt

229,00 €

Sport-Thieme Florbalový set Champ 95 - 12 palíc a 6 lôpt Kúpiť

Sada značiek na podlahu s číslami, písmenkami alebo aktivitami Variant: písmenká A-Z

49,90 €

Sada značiek na podlahu s číslami, písmenkami alebo aktivitami Variant: písmenká A-Z Kúpiť