ARGININ
Patrí medzi veľmi dôležité aminokyseliny pre športovcov ako aj pre nešportujúcu populáciu. Jej pravidelný prísun znižuje riziko vzniku nádorových ochorení, zvyšuje celkovú imunitu organizmu a podporuje srdcovú činnosť. Napomáha pri raste svalovej hmoty, pomáha pri hojení popálenín a iných zranení. Účinne chráni pečeň pred toxickými látkami.
Význam tejto aminokyseliny narastá hlavne v kombinácií s ornithinom, kedy napomáha k zvýšeniu hladiny rastového hormónu. Arginin predstavuje látku potrebnú pre tvorbu kreatínu. Význam má aj pri znižovaní množstva tukov v tele, keďže napomáha pri ich premene na energiu. Nečakajte však, že stačí prijímať zvýšené množstvo argininu a tuky budú ubúdať. Na dosiahnutie potrebného účinku je potrebná pohybová aktivita.
V bežnej potrave sú jeho zdrojom vaječné bielka, arašidy, čokoláda, nespracované obilniny, zelený hrášok atď. Denná dávka by mala byť niekde medzi 1 až 2g. V prípade, že sa rozhodnete prijímať túto aminokyselinu špecializovaným prípravkom, je najvhodnejšie riadiť sa údajmi výrobcu. Pri nadmernom užívaní sa zvyknú vo väčšej miere vyskytovať opary u ľudí, ktorí na ne trpia, ďalej iné kožné ťažkosti, zvracanie, alebo hnačka.
HISTIDIN
Medzi jeho pozitívne vlastnosti patrí účinok pri raste a obnove svalových buniek a iných tkanív, zníženie reumatických ťažkostí a nenahraditeľnosť pre zdravý vývoj detí. Na druhej strane histidin bežne nekúpite. Hoci je v mnohých ohľadoch veľmi dôležitý, môže mať jeho nadmerné užívanie nebezpečné vedľajšie účinky. Pri nekontrolovanom a nadmernom účinku môže spôsobiť spolu so slnečným žiarením poškodenie imunitného systému.
LEUCIN, ISOLEUCIN, VALIN
Tieto tri aminokyseliny tvoria prakticky celú jednu tretinu ľudských bielkovín. Sú označované ako vetvené aminokyseliny (BCAA) a sú esenciálne. Za najvýznamnejšiu z nich sa považuje leucin. Hoci sa v prípravkoch nachádzajú spolu, pomer leucinu je vždy väčší. Samostatne sa leucin podávať neodporúča, pretože bráni vstrebávaniu ostatných aminokyselín.
Medzi účinky významné pre šport, patrí ich využiteľnosť ako zdroj energie, bráni devastácií bielkovín tela a má anabolizujúci efekt na svaly a pečeň. Hlavne leucin stimuluje produkciu inzulínu a preto cukor, ktorý sa dostáva do krvi, je okamžite využiteľný. Ak sa športovec rozhodne využiť tieto aminokyseliny ako zdroj energie, mal by ich užiť 30 minút až 1 hodinu pred záťažou. Aby sa zabránilo po cvičení odbúravaniu svalov a docielil sa anabolický účinok, odporúča sa ich užívať asi 1 až 2 hodiny po tréningu. Spolu s vetvenými aminokyselinami sa odporúča prijať aj vitamín B6, pretože podporuje deje ktorých sa leucin, isoleucin a valin zúčastňujú.
LYZIN
Patrí medzi esenciálne aminokyseliny a jeho prírodnými zdrojmi sú hlavne potraviny živočíšneho pôvodu. Pre šport je významný jeho vplyv na syntézu bielkovín a rast svalovej hmoty. Takýto účinok je dosahovaný najmä pri kombinácií s argininom v pomere 1:1. Okrem toho sa zvykne užívať na liečenie oparov. Neodporúča sa ho podávať, pokiaľ je človek ešte vo vývoji. Za jeho najvýznamnejšie riziká užívania patrí práve zastavenie rastu.
METHIONIN
Táto látka sa radí medzi esenciálne aminokyseliny a účinne dokáže spaľovať tuky a znižovať hladinu tukov v krvi. Pre tento účinok je často pridávaná do rôznych prípravkov s týmto účelom. Ďalej chráni telo a pečeň od toxických látok. Za zdroj sa považujú obilniny a rôzne semená.
Foto zdroj: thinkstock