Je už akýmsi zvykom, že ak sa cítime unavene a bez energie, automaticky siahame po rôznych energetických alebo kofeínových nápojoch. Pritom sa však zabúda na mnoho dôležitých a naturálnejších postupov, pomocou ktorých je možné pozdvihnúť úroveň energie na vyššiu úroveň.
Navyše, neuvážené používanie energetických nápojov môže celý problém prehĺbiť a v horších prípadoch sa to negatívne odrazí aj na zdravotnom stave. Namiesto toho by ste sa mali viac zaujímať o to, ako zvýšiť svoju energiu o niečo bezpečnejšími spôsobmi. Bez zbytočných rečí a bez dlhých vysvetľovaní si teraz uvedieme zoznam niektorých efektívnych ciest, ako to dosiahnuť.
Prvá časť článku bude zameraná hlavne na oblasť výživy a tréningu (jednotlivé body sú uvedené v ľubovoľnom poradí).
1. Výrazne obmedzte konzumáciu menej kvalitných, spracovaných pokrmov a polotovarov. Namiesto toho sa viac orientujte na naturálne, organické potraviny (kvalitné mäsové výrobky, vajíčka, ryby, ryža, celozrnné výrobky, zelenina a ovocie, orechy, strukoviny, atď.) Sú výživnejšie a poskytujú dlhotrvajúcu energiu.
2. Zaraďte do svojho jedálnička zdravé formy tukov (morské ryby, rybí olej, olivový olej, ľanový olej, avokádo, orechy, atď.). Okrem iného sú aj výživou pre mozog a prispievajú k dobre nálade.
3. Obmedzte konzumáciu jednoduchých cukrov (sladkosti, zákusky, biele pečivo, výrobky z bielej múky, atď.). Spôsobujú veľké skoky v hladinách krvného cukru, sú nestálym zdrojom energie a okrem toho majú aj množstvo negatívnych dopadov na naše zdravie
4. Jedzte pravidelne a nevynechávajte jedlá. Občas sa síce môže stať, že nejaké jedlo vynecháte a nemusíte sa preto hneď obávať markantného poklesu energetických hladín, no snažte sa, aby sa to nestalo pravidlom.
5. Pozor na priveľké porcie jedál a na nevhodné kombinácie ako napríklad veľa sacharidov a veľa tukov. Takéto jedlá je náročne stráviť a budete sa po nich cítiť unavenejší.
6. Pravidelne cvičte a udržiavajte si pestrosť v tréningovom procese. Pamätajte, že komplexný tréningový program by okrem klasického posilňovania malo tvoriť aj vykonávanie aeróbnych aktivít a patrí sem aj tréning mobility a pružnosti.
7. Obmedzte pasívne činnosti (práca s počítačom, sledovanie TV, atď.) a buďte celkovo aktívnejší. Ak máte napríklad sedavý typ zamestnania, je dobre aspoň krátko sa prejsť raz za 20-30 minúť alebo vykonať pár ľahších cvikov, prípadne strečing na vybrané svalové partie. Aktivujete tým nečinné svaly, rozprúdite krv a rázom sa budete cítiť čerstvejšie. Pomôcť môžu aj relaxačné cviky a techniky hlbokého dýchania.
8. Pite viacej tekutín. Nezabúdajte však, že príjem tekutín musí byť rozložený rovnomerne do celého dňa. Nárazové pitie vyššieho množstva tekutín nie je správnym riešením.
9. Pite zelený čaj, čierny čaj alebo iné čaje z naturálnych zdrojov, ktoré dokážu pozdvihnúť energiu organizmu.
10. Konzumujte jedlá s vyšším zastúpením vitamínu B (ovocie a zelenina, strukoviny, orechy, vajcia, mliečne výrobky, atď.) a železa (listová zelenina, celozrnné produkty, strukoviny, ryby, mäso, vajcia, atď.).
11. Zbavte sa nadbytočnej telesnej hmotnosti, ktorá vás len spomaľuje a oslabuje. Uvedomte si, že s nadváhou musíte vynaložiť vyššie úsilie aj pri tých najbežnejších činnostiach. Vydávate tak nadbytočnú energiu, ktorá vám potom chýba.
Foto zdroj: thinkstock