Konečne tu máme to pravé leto. Avšak, aj keď nám v zime obliekanie na tréning trvalo podstatne dlhšie, bežalo sa príjemnejšie a nemuseli sme riešiť otázky typu, či si vziať so sebou vodu, kam s ňou, a podobne.
Fyzická aktivita bežnej populácie s blížiacim sa letom stúpa. Nadbytočné kilá zo zimy treba nejak zhodiť. Najjednoduchšie je si obuť tenisky a vyraziť von behať. Prvýkrát vydržíte krátko, no kondička vám postupne vzrastie a ani sa nenazdáte a zrazu zvládate bežať hodinu, ba aj dlhšie. Ale ako sa hovorí, počasie a súpera si človek nevyberie.
Keď teploty stúpnu nad 30 stupňov, všade počúvate a čítate, že sa neodporúča ani vychádzať na slnko, nie ešte nejaká fyzická aktivita. Ale predsa my nie sme žiadne béčka a beháme v každom počasí. Nemusíte pri každom vybehnutí trpieť. Prinášam pár tipov, ako to zvládnuť a čo určite netreba podceniť…
Chrániť si hlavu
Určite by ste počas vášho obľúbeného tréningu nechceli dostať úpal. Preto pokrývka hlavy, či už v podobe šatky alebo šiltovky nikdy nie je na škodu.
Ja musím mať stále niečo na hlave, vadia mi vlasy a stekajúci pot po tvári, a tak bez šiltovky ani na krok…
Nezabudnúť na opaľovací krém
Ak vybiehate počas dňa, keď je už slnko vysoko a idete na dlhší beh ako 30 minút, určite netreba zabudnúť aj na opaľovací krém, keďže slnečné lúče sú dnes veľmi nebezpečné a aj keď sa to nezdá, ale spotená pokožka viac priťahuje slnko a ľahko sa spálite. Hlavne si natrieť tvár a časti tela, ktoré vám vytŕčajú z oblečenia. A tiež ak nechcete byť opálení podľa všetkých druhov oblečenia v ktorých beháte, to uznáte za vhodné.
Ja osobne si natieram len tvár a ak slnko pečie a idem na dlhší beh ako hodinu, zvyknem sa natrieť, ale zvyčajne sa oblečiem minimálne a nevadí mi, že sa opálim. Mám dobrý pigment, takže spáliť sa nezvyknem.
Vziať si so sebou vodu
Ak idete na dlhší beh, v týchto horúčavách úplne stačí aj viac ako 30 minút, vždy je dobré mať pri sebe vodu. Existuje množstvo bežeckých opaskov, kde si malé fľaštičky upevníte alebo potom ruksaky (camelbacky), kde si vodu načapujete. Alebo behať na určitých úsekoch, kde si fľašku s vodou položíte. Dokonca ani taká atletická dráha nie je zlá, kde sa napijete kedykoľvek. Len koho to baví, stále krúžiť do kolečka :)
Ja osobne do hodiny behávam bez vody a keď idem dlhší beh, buď ho idem v lese, kde sú všade po ruke studničky alebo ako som už spomínala, krúžiť na altetický okruh, kde si na kraj položím fľašku. Najlepšie je však, ak idem na dlhší beh, vybaviť si občerstvovačku v podobe morálnej podpory cyklistu vedľa, ktorý vás dokonca môže aj oblievať a aj nafotiť, a tak máte aj analýzu správneho došľapu ;)
Behať v lese
Ďalšou skvelou alternatívou je sa ísť skryť pred slnkom do lesa, predsa je tam sviežejší vzduch a nie je tak pocitovo teplo. Dokonca tam natrafíte aj na studničky, kde sa môžete napiť. A aj vaše nohy sa vám poďakujú, lebo určite viac ocenia beh po mäkkom ako po tvrdom asfalte.
Behať skoro ráno alebo neskôr večer
Mnohí majú tento rituál zaužívaný, behajú skoro ráno pred prácou, či večer po práci. Ja osobne nie som ranný bežec a proste mi to ráno nejde a bojujem. Ale na všetko si človek časom zvykne. No uprednostňujem večerné behy, najlepšie už po tme, kedy je teplota veľmi príjemná a slnko už dávno zapadlo.
Behať na páse
Beh na bežeckom páse nebudem ospevovať, lebo je to tá horšia atlernatíva behu. Nepíšem, že najhoršia, lebo aspoň to, že sa hýbete, je plus. Vo fitkách funguje klíma, a v prípade nepríjemného počasia, môže byť ako plus, čo ja niekedy tiež praktizujem, ale iba v zime, keď sa fakt nedá ísť behať, čo sa ale dá takmer vždy…:)
Jednoducho vybehnúť a bežať
Moment, kedy začnete behať v teple, vaše telo sa začne rýchlo adaptovať rôznymi smermi. Môže trvať týždeň, či dva, aby si telo na teplo zvyklo. Časom sa začnete potiť bez toho, aby ste sa dehydrovali. Ďalšie plus je, že váš pot bude menej slaný, čo spôsobí lepšia absorbcia sodíka. Ak sa potíte, strácate vodu a tak sa telo ochladzuje. Naučíte sa tak postupom času vydržať dlhšie bez vody.
Ale to nie rada nad zlato. Každého telo reaguje inak a každý by si to mal sám otestovať. Ja tiež už behám nejaký ten rok a s teplom problém nemám, iba s vodou, a keď si ju nevezmem, nadávam, lebo mi je zle, musím kráčať a ten tréning už nie je tak kvalitný, ako by mal byť. Takže behať do odpadnutia vám určite neradím.
Foto zdroj: thinkstock