Ako znižovať hladinu estrogénu v tele mužov

Ako znižovať hladinu estrogénu v tele mužov

Ak sa nachádza v organizme muža príliš veľa estrogénu, má to za následok nielen zvýšené ukladanie tuku v oblasti hrudníka a bokov, ale môže to viesť aj k mnohým ďalším problémom a zdravotným komplikáciám. Nanešťastie, dnešná situácia začína byť v tejto oblasti skutočne alarmujúca. Čoraz viac mužov má v súčasnosti problém so zvýšenou hladinou tohto hormónu. Niektoré vedecké štúdie dokonca uvádzajú, že priemerný muž má dnes o 50% menej testosterónu (testosterón a estrogén sa vzájomne ovplyvňujú), ako to bolo pred 50 rokmi.

Prejdime k hlavnému zámeru článku a uveďme si 10 hlavných možností, pomocou ktorých je možné znížiť hladinu estrogénu v tele mužov.

1. Výrazne obmedzte konzumáciu upravovaných pokrmov, ktoré obsahujú veľa chemických zložiek, umelých príchutí a farbív. Okrem zvýšenia estrogénu môžu spôsobovať aj mnoho ďalších zdravotných problémov.

2. Vyberajte si organické a naturálne zdroje potravín, ktoré nie sú vôbec (alebo len minimálne) chemicky upravené. Aj pesticídy a herbicídy majú na svedomí zvýšenie hladín ženského pohlavného hormónu.

3. Ak konzumujete veľa mäsa a mliečnych výrobkov, dávajte si pozor na zdroj, z ktorého jednotlivé pokrmy pochádzajú. Zdroje týchto potravín majú byť organické a nemajú obsahovať prídavné hormóny ani nepotrebné chemické látky.

4. Pravidelná konzumácia citrusového ovocia je ďalším efektívnym nástrojom, ktorý je spojený so znižovaním hodnôt estrogénu v organizme.

5. Jedzte veľa zeleniny – špeciálne brokolica, karfiol a kaleráb majú výraznejšie anti-estrogénne účinky.

6. Uistite sa, že zdroj vašej pitnej vody je kvalitný a že neobsahuje nadmerné množstvá toxínov a neprospešných zložiek.

7. Ak už z času na čas „musíte“ piť alkohol, snažte sa aspoň, aby ste nevypili viacero pív. Pivo má síce v rozumnom množstve priaznivé účinky, no vo väčších množstvách má (okrem iného) aj estrogénne vplyvy.

Ako znižovať hladinu estrogénu v tele mužov

8. Pravidelne konzumujte rôzne typy orechov, či už to budú vlašské orechy, lieskové, kešu orechy alebo aj arašidy.

9. Netrénujte zbytočne dlho. Nebude to mať za následok priame zníženie estrogénu, ale zvýšia sa hodnoty testosterónu a ako už bolo spomenuté, tieto hormóny sa vzájomne ovplyvňujú. Úroveň testosterónu je najvyššia pri krátkych a intenzívnych tréningoch, ktoré trvajú maximálne 45 až 60 minút.

10. Zbavte sa nadbytočného tuku. Tento bod je síce uvedený ako posledný, no nič nie je pri znižovaní estrogénu tak účinné, ako strata prebytočných tukových zásob. Orientačnú hranicu, pod ktorú by ste sa mali dostať a neprekračovať ju, predstavuje 15% telesného tuku.

Tip: Okrem prirodzenej stravy je možné siahnuť aj doplnkoch výživy, ktoré účinne pomáhajú pri obnove  prirodzenej hladiny testosterónu. Jedná o výťažky z rastlín a v predaji majú označenie ako Tribulus Terrestris a Maca.

Foto zdroj: thinkstock