Ako zabrániť rýchlemu priberaniu po skončení diéty

Ako zabrániť rýchlemu priberaniu po skončení diéty

1. Sledujte prijem kalórii, aby ste to mali pod kontrolou

Najprv si povedzme to, že diétovanie (hlavne to, ktoré trvá dlhšie) nie je pre ľudský organizmus veľmi prirodzené. V zjednodušenom slova zmysle ide o samovoľné hladovanie (samozrejme len do určitej miery). Ak znížime príjem kalórii, telo nevie, či to bolo vyvolané s našim plným vedomím, alebo je to len náhodné. Kým vy snívate o vyrysovanej postave s tehličkami na bruchu, váš organizmus sa snaží robiť všetko pre to, aby vás prinútil opäť siahnuť po väčších množstvách energie. Telo vôbec nezaujíma to, že sa snažíte zhodiť kilá pred letnou sezónou. Zaujíma ho to, že je v kalorickom deficite.

To je hlavný dôvod, prečo tak veľa ľudí neuspeje pri držaní diét. Jednoducho to nevydržia. Existujú štúdie, ktoré dokonca potvrdzujú to, že v rámci širokej verejnosti je diétovanie budúcim prediktorom pribratia váhy a platí to pre viac ako polovicu tých, ktorí sa rozhodnú chudnúť. V skutočnosti by urobili oveľa lepšie, keby sa do diétovania vôbec nepúšťali, pretože výsledný účinok bol po klasickom „jo-jo efekte“ približne rovnaký ako keby nedržali diétu.

Ako sa tomu teda vyhnúť a nepridať sa k tejto štatisticky silnej skupine? Musíte mať plán! Ak ukončíte diétu a chcete sa vrátiť ku kaloricky bohatšiemu stravovaniu, majte na pamäti, že vaša váha môže počas prvých dní poskočiť o nejaké kilo. Pri rozumnom stravovaní je to však z podstatnej časti len voda a za pár dní sa to vyrovná, takže nezľaknite sa toho. Ak budete sledovať kalorický príjem a prvé týždne po diéte budete prijímať len o cca 500 kcal viacej ako v období chudnutia, nemusíte sa obávať. Takýto postup je počas pár týždňov po skončení diéty ideálny.

2. Zvýšte pracovný objem tréningov

V čase kalorického deficitu je potrebné práve kvôli nižším energetickým dávkam znížiť aj celkový pracovný objem. Po tom, čo diétu ukončíte, urobte spolu s pridaním kalórii opak – teda súčasne so zvyšovaním energetických úrovni zvyšujte aj celkový tréningový objem. Môžete si dovoliť predĺžiť tréningové jednotky, prípadne ich viac zhustiť (pridať cviky, série, zdvihnúť celkové počty opakovaní v jednom tréningu, atď.).

Foto zdroj: thinkstock