Muži a ženy chodia trénovať do posilňovní najčastejšie preto, lebo nie sú spokojní so svojou postavou, kondíciou alebo výkonnosťou. Prečo ale ľudia prestávajú cvičiť a nevedia pri tejto činnosti vydržať dlhšiu dobu? Hlavné dôvody sú tieto:
- Sľubované alebo očakávané výsledky sa nedostavujú (tak rýchlo).
- Nevidia záujem o svoju osobu a nikto im neporadí, čo a ako majú v posilňovni robiť.
- Jednoducho z pohodlnosti. Sami sa nesnažia po návodoch a radách pátrať.
![]() |
Ak teda začínate cvičiť alebo ste len nedávno začali, pokúste sa poučiť z nasledujúcich základných rád, ktoré však nemusia byť určené len pre začiatočníkov:
1. na tréning síce potrebujete činky, stojany, stroje, lavičky a podobne, ale najdôležitejším pomôckou je váš rozum! Používajte ho často. Určte si dosiahnuteľné a konkrétne ciele, naplánujte si rôzne postupy, naučte sa veriť tomu, čo robíte a udržujte motiváciu na vysokej úrovni.
2. nestaňte sa otrokmi detailných rozpisov cvikov, sérii a opakovaní, ktoré často krát vídame v populárnych časopisoch s danou tematikou. Poznávajte svoje telo a postupom času prichádzajte na to, čo na vás lepšie a čo horšie funguje. Majte jednoduchý program, ale trénujte s veľkým nasadením.
3. Až prídete tréningu na chuť, veľmi dobre porozmýšľajte o tom, či by nebolo dobré, keby sa stal súčasťou vášho životného štýlu. Hoci sa vám nesplnia úplne všetky ciele, tak si aspoň budete môcť povedať, že ste sa snažili a že ste pre to urobili všetko. Ale ak sa stane tréning len krátkodobou záležitosťou, o všetky klady zase rýchlo prídete.
4. V posilňovni sa príliš nezameriavajte na ostatných, ale sústreďte sa predovšetkým na svoj vlastný program. V prípade domácich tréningov sa pokúste nájsť partnerov s podobnými možnosťami a požiadavkami.
5. Posilňovňa je špeciálne miesto, kam by ste mali prichádzať vždy s radosťou. Tréning považujte za vážny, ale zároveň aj zábavný koníček. Buďte vďační, že môžete trénovať.
6. Športovanie má byť len jednou z častí vášho života. Popri tom sa aj vzdelávajte, čítajte, cestujte alebo sa venujte hocičomu inému, čo vás zaujíma.
7. Jedzte častejšie (ideálne aspoň 5 krát denne), ale s mierou. Dávajte si pozor na tzv. nezdravé tuky (prevažne živočíšneho pôvodu), jednoduché sacharidy a prázdne kalórie. Študujte rôzne články o zdravej výžive, aby ste získali aspoň základný prehľad. Verte mi, že všetko potom pôjde ľahšie a pokroky v tréningovom snažení sa dostavia rýchlejšie.
8. Pokiaľ sa na tréning netešíte, niečo nie je v poriadku. Často krát je s týmto javom spojený pojem pretrénovanosť a je to problém najmä u mladých zanietených cvičencov. Pretrénovanosť ako taká je však rozsiahla problematika. Na tomto mieste spomeniem aspoň základne radu v takýchto prípadoch – dajte si pauzu od tréningu na niekoľko dní.
9. Jednou z najdôležitejších vecí je sústredenie sa na každé opakovania a čo najrýchlejšie osvojenie techniky. Veľa ľudí nedbalým prístupom klame samých seba.
10. Uvedomte si, že zbytočné zranenia vás odstavia od tréningu a spomalia váš progres. Preto pri manipulovaní s rôznym náradím dbajte sa bezpečnosť a kvalitnú rozcvičku.
11. Ak vám niektorý z cvikov dlhodobo nevyhovuje alebo spôsobuje bolesť, tak ho na istý čas vynechajte alebo ho úplne nahraďte iným. Cvikov je dostatok a prevažná väčšina z nich sa dá nahradiť.
12. Buďte opatrní s ťažšími váhami a zvlášť pri pokusoch o osobné rekordy. Pristupujte k tomu s rozvahou, rešpektujte váhy a nepreceňujte svoje sily.
13. Buďte pohybovo aktívni aj mimo posilňovňu. Behajte vo voľnej prírode, venujte sa turistike, plávaniu, cyklistike alebo niečomu inému – možnosti je veľa. Cieľom má byť uvoľnenie, regenerácia, rozptýlenie a zábava odlišným typom pohybu.
Foto zdroj: thinkstock