Ako vybudovať zdravšie stravovacie návyky

Rozhodnutie vykonať životnú zmenu je často krát po mnohých stránkach odradzujúce, špeciálne ak sa pokúšate pretvoriť alebo zmeniť samých seba. Oddanie sa zdravšiemu spôsobu stravovania je veľkým záväzkom, lenže aj tá najdlhšia a najťažšia úloha začína malými krokmi.

Ako vybudovať zdravšie stravovacie návyky

Cesta za zdravším vzhľadom a lepším stravovaním väčšinou nie je tvorená rýchlym a nárazovým napredovaním, ale pomocou jednoduchých riešení a malých zmien, ktoré postupne vedú ku kvalitnejšiemu spôsobu života.

Ak sa rozhodnete prijať nové návyky a stravovať sa zdravšie a kvalitnejšie, tak majte na pamäti, že rôzne pokĺznutia a chyby budú súčasťou vašej cesty. Aj tieto chyby sú neoddeliteľnou zložkou vytvárania nových návykov. Nemajú vás odradiť, ale poučiť.

Začnite zľahka

Keby ste hneď na začiatku úplne vyčlenili zo svojho spôsobu stravovania všetky také zdroje, akými sú smažené jedlá, biele pečivo, sladkosti, cukor, alkohol a podobne, pravdepodobne by to veľkým úspechom neskončilo.

Viacerým vyhovuje skôr postupné zbavovanie sa nevhodných jedál a potravín. Každým malým krokom sa približujte k cieľu. S postupom času to bude ísť stále ľahšie. Nakoniec o tom vôbec nebudete premýšľať a úplne si osvojíte nové stravovacie návyky.

Plánujte dopredu

Tento krok je kľúčový, no často krát prehliadaný. Podobne ako plánujete úspech v ktorejkoľvek inej oblasti, je to potrebné aj v prípade stravovania. Nemusí to byť úplne podrobné naplánovanie každého jedného jedla. No mali by ste mať aspoň hrubú predstavu o tom, čo, kedy a koľko toho skonzumujete. Majte svoje jedlo viac pod kontrolou a budete na veľmi dobrej ceste k lepším výsledkom.

Nakupujte rozumne

Nakupovanie potravín úzko súvisí s plánovaním a je ďalším dôležitým krokom celého procesu. Plánovaním ste zistili, ktoré zdroje potravín budete potrebovať na to, aby ste mohli pripravovať nutrične bohaté, kvalitnejšie a zdravšie jedlá. Pri nakupovaní platia jednoduché a známe pravidla. Nemali by ste nakupovať, ak ste hladní alebo nahnevaní a v zlej nálade. Držte sa plánu a nakupujte len to, čo skutočne potrebujete.

Naučte sa pripravovať chutné a zdravé jedlá

Jedlo je pre športovcov jedným z hlavných faktorov, ktoré ovplyvňuje ich pokrok. No zároveň je aj pôžitkom a ak si budujete nové stravovacie návyky, mali by ste naučiť pripravovať jedlo tak, aby vám čo najviac chutilo. Dnes už vôbec neplatí, že zdravšie stravovanie je stereotypné a menej chutné. Nakoniec, neplatilo to prakticky nikdy. Problém bol akurát v tom, že niektoré potraviny neboli príliš dostupné. Dnes to už neplatí a celé je to len o vhodnej príprave, kombinácii jednotlivých surovín a kuchárskej zručnosti.

Foto zdroj: thinkstock