Ako si vybrať to pravé fitnescentrum

Ak sa rozhodneme začať posilňovať, je veľmi dôležité vybrať si na to správne fitnescentrum. Prostredie nás dokáže veľmi ovplyvniť. Pozitívne, ako aj veľmi negatívne. Musíme si uvedomiť, že ak to s cvičením myslíte vážne, budete v posilňovni tráviť pomerne veľa času. Preto by sme sa mali pred kúpou dlhodobej permanentky v „posilke oproti nášmu vchodu“ radšej lepšie porozhliadať a navštíviť viac fitnescentier v okolí.

Ako si vybrať to pravé fitnescentrum

V každom z nich by nám ochotne mali ponúknuť možnosť „nakuknúť“ dnu a chvíľu pozorovať dianie v posilňovni. Dôležité je tiež zvoliť si správny čas návštevy. Na pohľad pokojné a takmer opustené fitnescentrum sa môže v poobedných a večerných hodinách zmeniť na neľútostné „bojisko“ kde sa každý snaží obsadiť si pre seba čo i len trochu vhodné miestečko na cvičenie.

Tu je niekoľko rád, ktoré nám môžu pomôcť pri výbere:

  • Prvou vecou, ktorú musíme zvážiť pri výbere posilňovne je jej vybavenie cvičebnými náradím, strojmi a prípadne inými doplnkovými službami.
  • Posilňovňa by nemala byť príliš veľká ani príliš malá. Ak je príliš malá, budeme musieť často čakať na uvoľnenie stroja alebo cvičebného náradia, ktoré práve potrebujeme. Z tohto dôvodu nebudeme môcť správne dodržiavať tréningový zámer.
  • Nie je však dobré ani keď je posilňovňa veľmi veľká. Vo veľkom priestore sa často sústredenie na tréning vytráca.
  • Ak chceme dosiahnuť čo najväčší progres budeme potrebovať kompletnú sadu voľných závaží a lavičiek. Posilňovňa by mala byť vybavená činkami dosť ťažkými aj na tie najintenzívnejšie cviky. Správne vybavenie strojmi by nám malo umožňovať precvičenie všetkých veľkých telesných partií.
  • Neodporúča sa podceniť ani vybavenosť pre kardio tréning – bicykle, stepper, orbitrek.
  • Niektoré fitnesscentrá poskytujú okrem posilňovne aj sauny, masážne terapie, bazény a podobne. Tu je vhodné zvážiť, či je niečo z toho pre nás dôležité a natoľko. Malo by tom mať na náš výber? Pamätajme na to, že najdôležitejším priestorom na posiľňovanie je samozrejme samotná posilňovňa.

Foto zdroj: thinkstock