Ako si vybrať správnu masáž

Terapeutická alebo relaxačná? Donedávna boli vaše možnosti pri výbere masáže mimo kúpeľného menu obmedzené. V týchto dňoch však je ponuka taká pestrá, že je problém vybrať si tú správnu masáž.

Akosi vybrať správnu masáž

Švédska masáž, Shiatsu, Lomi Lomi, Abhyanga, to je len pár z mnohých aktuálne najpreferovanejších druhov masáži. Každá pochádza z iného kúta sveta, preto ak nemáte čas, či prostriedky na cestovanie, aspoň takouto formou spoznáte rôzne druhy uvoľňovacích procedúr z masážnej postele.

Sprievodcu svetom masáže vám ponúkame v prehľadnom zozname:

Švédska masáž

Štúdie preukázali, že tento druh masáže charakterizovaný miernym tlakom a dlhými ťahmi pozdĺž svalu, je nielen relaxačný, ale má aj hlboký účinok hojenia. Okrem iného pomáha pri depresii, syndrómoch bolesti, problémoch s imunitou, diabetesom, preventívne pôsobí proti rakovine a dokonca aj HIV.

Švédsku masáž je vhodné zvoliť pri chronických problémoch, pri potrebe uvoľnenia celého tela, redukcii stresu. Vhodná je pre začiatočníkov, pri prvom styku s masážou.

Hĺbkovo-tkaninová masáž

Krížne masírovanie do hĺbky brucha svalu môže byť pri prvom kontakte s týmto druhom masáže bolestivé. V konečnom dôsledku sú však výsledky výrazné. Má vysoko liečivé účinky a je vhodná pri chronických problémoch a svalových zraneniach.

Shiatsu

Tento japonský spôsob práce s telom kulminuje svalový systém, terapeuti používajú svoje prsty a ruky pre uplatnenie masáže formou akupresúry, môže zahŕňať jemné preťahovanie svalových partií.

Thajská masáž

Pri procedúre ležíte na podlahe vo svojom oblečení, terapeut s vaším telom pracuje prostredníctvom série strečingových cvičení na uvoľnenie svalového napätia. Vhodná je na precitnutie celého tela, dobitie batérií. Zveličene sa dá povedať, že klient je po príchode domov pripravený upratať celý dom.

Abhyanga

Abhyanga je dobrá voľba pre rovnováhu tela a mysle. Terapeut používa masážne oleje, byliny a aplikuje ich pomocou jemných úderov.

Lomi Lomi

Tradičná havajská masáž, ktorá zahŕňa dlhé, plynulé, rytmické ťahy predlaktím. Cieľom je pomôcť uvoľniť emočné napätie uložené v svalstve. Vhodná pre ľudí milujúcich dobrodružstvo. Lomi Lomi je ako tanec, praktizujúci terapeut pri tradičnej hudbe v pohybe okolo masážneho stola, "hulalika" hudba je hlavným zdrojom a tokom energie.

Kraniosakrálna terapia

Kraniosakrálna terapia bola vyvinutá chiropraktikmi. Využíva ultra-ľahký dotyk, ktorý pomôže skĺbiť tlak v chrbtici medzi cranium (lebkou) a sacrum (krížovou kosťou). Uľahčuje svalové uvoľnenie tým, že pracuje priamo s nervovou sústavou. Vhodná pri bolestiach hlavy, pri liečbe migrény, alergií, zápale nosových dutín. Táto terapia sa považuje za najviac relaxačný druh terapie.

Reflexológia

Reflexológia sa drží presvedčenia, že každý z orgánov tela zodpovedá oblasti na spodnej strane chodidla. Terapeut aplikuje tlak na chodidlo v snahe vytvoriť zmeny v tele. Reflexológia je vhodná pri zdravotných problémoch ako doplnok ku štandardnej lekárskej starostlivosti. Reflexológia môže poskytnúť uvoľnenie a zlepšenie prietoku krvi, čo môže prispieť k zníženiu bolesti u mnohých ochorení.

Foto zdroj: thinkstock