Ako si dlhodobo udržiavať váhu

Ako si dlhodobo udržiavať váhu

Schudnúť nemusí byť to najťažšie. Ešte náročnejšie je udržiavať si líniu a mať svoju váhu a jej zloženie pod kontrolou z dlhodobého hľadiska. V tomto článku sa pozrieme na jednoduché, no praktické stratégie, pomocou ktorých to môžete dokázať aj vy.

Jednou z najdôležitejších vecí je naučiť sa strategicky prispôsobovať veľkosť jednotlivých porcií. Strava by nemala byť stereotypná a to platí aj pre túto oblasť. Váš organizmus nepotrebuje vždy konštantné a fixne stanovené množstvá kalórii.

Počas dňa sú fázy, počas ktorých spaľujete mnoho energie a vykonávate intenzívnejšie činnosti, ale aj také, počas ktorých len ľahko relaxujete a spotreba energie je nízka. Je jasné, že v období niekoľko hodín po extra namáhavom tréningu budete potrebovať celkovo viac živín ako v bežnom jedle počas voľného víkendového dňa, kedy je vašou najnáročnejšou aktivitou možno len ľahká chôdza.

Vo všeobecnosti potrebujete najviac energie prijímať po fyzických aktivitách a v prvých jedlách dňa, keďže ráno a čas okolo obeda predstavuje fázu, kedy je väčšina ľudí najaktívnejších.

Ako kombinovať živiny

Ďalším dôležitým aspektom tejto problematiky je naučiť sa vhodne kombinovať jednotlivé živiny. S bielkovinami je to jednoduchšie, tie potrebujú športovci prijímať v relatívne konštantných množstvách , lenže komplikovanejšie je to s príjmom sacharidov a tukov. Ich vzájomná kombinácia (príliš veľa sacharidov a príliš veľa tukov) je najrizikovejšia hlavne z pohľadu uloženia telesného tuku.

Je celkom prospešné, ak budete jedlá rozdeľovať na dva základné typy: bielkoviny + tuky a bielkoviny + sacharidy, pričom proteíny spolu so sacharidmi sú vo všeobecnosti dobrou voľbou v čase okolo ťažkých tréningov, prípadne ráno.

Na druhej strane, jedlá z prevažnej väčšiny tvorené bielkovinami a tukmi (hlavne tými zdravými) sú zas vhodnejšie v ostatných častiach dňa. Samozrejme, celá táto záležitosť je komplikovaná a záleží to aj od typu konkrétneho diétneho programu, no tieto odporúčania platia pomerne často.

Pohyb

Dostávame sa k tretiemu hlavnému bodu, ktorým je odporúčanie zaradiť viacej ľahkých fyzických aktivít. Ak si chcete dlhodobo udržiavať váhu a chcete byť vo forme, takto to pôjde oveľa ľahšie a budete si môcť aj dovoliť prijímať o niečo viacej kalórii.

Okrem náročných posilňovacích a kardio tréningov teda celkovo zvýšte svoju aktivitu počas dní, no vyberajte si hlavne ľahšie formy pohybu ako je aj obyčajná chôdza, menej náročná manuálna práca alebo rôzne nízkointenzívne aeróbne aktivity.

Voľné stravovacie dni?

Posledným tipom bude to, aby ste sa príliš nenechali stiahnuť odporúčaním zaradzovať aj voľné stravovacie dni resp. voľné jedlá. Tie síce majú svoj zmysel a neznamená to, že sa ich máte zriecť úplne, ale ak je váš diétny a tréningový program málo kvalitný, môže vám ich prílišné a nerozvážne zaradzovanie skôr uškodiť.

Dovolím si povedať, že všeobecné odporúčanie držať sa striktnejšieho stravovania v priebehu týždňa a zaradiť úplne voľný víkend nie je pre priemerného amatérskeho športovca najvhodnejšie. Pri vhodne zostavenom stravovacom režime ani nebudete potrebovať príliš veľa voľných dní a pokojne si môžete vystačiť aj s jedným takýmto dňom raz za približne 7-10 dní (prípadne ako alternatíva pár voľných jedál počas celého týždňa).

Foto zdroj: thinkstock