Ako schudnúť, ako nabrať svaly, ako prestať fajčiť? Chyba je už v otázke!

Chudnutie

Vždy na Nový rok si veľa z nás dá Novoročné prevzatie. Na tom napokon nie je nič zlé. Z úvodu roka sú fitká plné nových tvárí. Lenže už o mesiac sa to výrazne preriedi. Je to každoročný trend. Novoročné predsavzatie je super, ale rýchlo vyprchá. Potom ostane už len pevná vôľa.

Keď niečo chceme, sme ako malé deti

Chcem toto, chcem tamto a za chvíľu chcem niečo iné. Ako malé deti. A často tomu zodpovedá aj naše konanie. Malé deti sa na niečo dokážu sústrediť len pár sekúnd. A dospeláci len o chvíľu dlhšie. 

Ak chcem schudnúť, zbaliť babu alebo prestať fajčiť, do google si zadám Ako schudnúť, ako zbaliť babu, ako nabrať svaly, ako prestať fajčiť atď. Toto sú najčastejšie „Ako“ otázky z google za rok 2014:

1. ako schudnúť

2. ako zbaliť babu

3. ako pribrať

4. ako zarobiť peniaze

5. ako vybrať kliešťa

6. ako vycvičiť draka (poznámka: film)

7. ako otehotnieť

8. ako uviazať kravatu

9. ako prestať fajčiť

10.ako zbaliť chalana

Chyba je v slove AKO

Ľudia vždy hľadali a hľadajú a budú hľadať rýchle riešenia pre svoje problémy. Medzi hore uvedenými otázkami ľudí sú veľké rozdiely. Ak chcem rýchlo zaviazať kravatu, myslím, že otázka „ako uviazať kravatu“ je ok. Potrebujem rýchly návod a riešenie je tiež rýchle. Super. Vyriešené! Internet pomohol a ide
sa do divadla.

No pri činnostiach, ktoré vyžadujú viac úsilia a predovšetkým času, nastane problém. Nadšenie nestačí a návod nie je lákavý. Ak si niekto dá novoročné predsavzatie a napíše do google „Ako schudnúť“, mal by sa zamyslieť. Nepochybujem, že dostane na internete potrebné informácie. Ale ako s nimi naloží?

Často sa mu páčiť nebudú, pretože vyžadujú veľa času a úsilia. Možno dokonca radšej zadá slovo „diéta“, čo je vlastne skratka. Hľadanie rýchleho riešenia ako pri viazaní kravaty. To je však pri dlhotrvajúcich cieľoch slepá cesta.

Pýtajte sa PREČO

Skúste zmeniť otázku „Ako schudnúť?“ na „Prečo schudnúť?“. To isté bude platiť pri:

  • Prečo prestať fajčiť?
  • Prečo nabrať svaly

Prečo schudnúť?

  • Lebo sa mi nepáči, čo vidím v zrkadle
  • Pretože ma lekár varoval, že…
  • Pretože mám vysoký krvný tlak
  • Pretože sa zadýchavam už po pár schodoch
  • Lebo sa mi ťažko vstáva z postele

Odpovede nech si doplní každý sám. To bol len malý príklad. Takúto otázku si  môžete klásť celý život. Aj každý deň, ak je treba. Hoci otázka môže ostať po mnohé roky bez zmien, odpovede sa budú postupne vyvíjať spolu s vami.

Najprv budete nad odpoveďami vedome premýšľať. Pravidelným opakovaním sa zapojí podvedomie. Z argumentov sa stane silná zbraň. Bude oveľa ťažšie ráno zaklapnúť budík a neísť na tréning.

Ak neviem prečo, ľahšie zlyhám

Telo ovláda mozog. A ten si už nájde dôvod, prečo práve dnes neísť na tréning. Prečo nevadí, ak si dám tento koláčik. Prečo je dôležitejšie vo vyhradenom čase pre tréning vykonať inú činnosť namiesto cvičenia.

Je dôležité mať víziu (cieľ), čo chceme dosiahnuť a rovnako je dôležité prečo. Vybudujte si v podvedomí odpovede Prečo cvičiť, prečo vytrvať. Len tak dokážete dlhodobo odolávať pokušeniam, ktoré vám mozog bude podsúvať.

Prajem všetkým, aby vytrvali vo svojich predsavzatiach ;)

Foto zdroj: thinkstock