Ako sa pripraviť na boj

Šport, ale aj život ako taký, nám prináša rôzne ťažké chvíle, cez ktoré sa musíme jednoducho prebojovať. Nie je jednoduché poskytnúť konkrétne rady, ako si v takýchto situáciách máme počínať, pretože vždy je to o niečo iné.

Ako sa pripraviť na boj

Ako inšpirácia nám môžu poslúžiť bojové umenia. Dobrý bojovník totiž musí disponovať určitými vlastnosťami, ktoré mu v konečnom dôsledku prinášajú jednotlivé víťazstva. Osvojením a prispôsobením týchto vlastností môže človek zvládať mnohé športové aj životné situácie o čosi ľahšie.

Aktívnosť

Pre každého bojovníka je nesmierne dôležitá neústupnosť, dravosť, zdravá agresivita a srdce. Aj v živote, podobne ako v ringu, častokrát platí, že pri rovnosti všetkých ostatných faktorov víťazí ten, kto je viac iniciatívny a dravý.

Ak si však chcete udržať aktivitu počas dlhšej doby a zdolávať aj odolnejšie prekážky, vyžaduje si to premyslené útočenie a trpezlivosť. Tí, ktorí majú silnú vôľu zvíťaziť a sú o tom presvedčení vo svojom vnútri, sú na najlepšej ceste za víťazstvom. Keď sa pred vami v živote objaví nejaká prekážka, ktorá vám bráni dosiahnuť niečo dôležité, prijmite jej výzvu na boj.

Rozvaha

Ak však chcete zvýšiť svoje šance na víťazstvo, musíte sa naučiť útočiť rozumne. Tréneri v boxe a bojových umeniach svojim zverencom mnohokrát pripomínajú, aby neútočili bezhlavo, pretože sa rýchlejšie vyčerpajú a budú ľahším terčom pre protivníka. Musíte si rozložiť svoje sily a nebyť prehnane agresívny. Bojovník, ktorý kontroluje tempo a zvolí vhodný rytmus boja, posilní svoje šance na úspech.

Zameranie sa na cieľ

V nadväznosti na to je tiež potrebné, aby ste v rámci svojho boja útočili presne. Čisté zásahy sú vecou vhodného načasovania a dobre pripravenej pozície. Život nám mnohokrát pripomína, že množstvo zásahov, ktoré udelíme, nie je rozhodujúcim kritériom.

Dôležitejšie je, kde ich smerujeme a či zasiahnu svoj cieľ. Akýkoľvek boj je pred vami, vždy si pamätajte, že jeden čistý a dobre pripravený úder je omnoho efektívnejší ako niekoľko premárnených, ktoré plynú z nepremysleného útočenia.

Je to podobné ako pri šachu – musíte pozorovať ťahy svojho súpera, predpovedať vývoj na šachovnici a udrieť v pravý čas.

Budovanie obrany

Útok so správne zvoleným tempom a presnými zásahmi ešte nie je všetko. Dostávame sa k niečomu, čo je ešte podstatnejšie – dobrá obrana. Možno to poznáte aj zo svojho športu, že útočiť by chceli skoro všetci, no do obrany ich to až tak neťahá.

Lenže je to práve dobrá obrana, ktorá otvára možnosti na zaútočenie. Bez nej jednoducho nebudete mať ani šancu prejsť do útoku. Najťažšie životné situácie nám vždy uštedria tvrdé rany. Nezáleží pritom až tak na ich počte, ale na tom, ako ich dokážeme vykryť a pokračovať v boji. Čím viac rán ustojíme, tým bude naša obrana postupom času pevnejšia.

Všetky vyššie spomenuté faktory by mali fungovať v súčinnosti a ich použitie by malo byť vyvážené, ak chcete byť pripravení na ťažký boj a zvíťaziť.

Foto zdroj: thinkstock