Ako postupovať v prípadoch, kedy vás trápia menšie zranenia? Určite viacerí z vás už zažili situáciu, kedy ste sa pri tréningu zranili a váš všeobecný lekár vám ihneď odporučil, aby ste prestali chodiť do posilňovne. Urobil to bez dôkladnejšieho vyšetrenia a skúmania zranenia a vy ste pritom mali pocit, že dlhšia pauza kvôli tomuto problému nemusí byť nutná.
Keď máte nejaký typ zranenia (od športu alebo iný pôvod), môžete očakávať, že vám ho cvičenie pomôže prekonať alebo ho ešte zhorší. Trikom je vedieť, kedy sa držať rád lekára a kedy ich nechať stranou. Inak povedané, kedy hľadať odbornú radu od niekoho z oboru pre vaše špecifické zranenie, alebo kedy sa riadiť zdravým rozumom.
Pamätajte, že prvoradou úlohou všeobecného lekára je pacientovi neuškodiť. To znamená, že rada, ktorej sa vám dostane, nemusí byť vždy tým najlepším riešením na prekonanie zranenia a niekedy bývajú tieto rady sprevádzané prílišnou mierou opatrnosti. Všeobecný lekár vám pokojne odporučí, aby ste prestali trénovať a nestará sa o to, že sa jeho rada podpíše pod zhoršenie vašej fyzickej kondície.
Pokiaľ cítite, že to nie je také vážne a z rôznych ďalších príčin chcete pokračovať v tréningu a pracovať na prekonaní ľahšieho zranenia, vezmite do úvahy aj nasledujúce rady:
1.) Žiadajte o radu odborníkov:
Radšej ako byť závislí na všeobecnej medicíne, vyhľadajte špecialistu pre daný problém. Športoví lekári a terapeuti chcú to isté, čo aj vy – dostať vás do posilňovne, bez bolesti a čo najskôr. Väčšina z nich vám ukáže cviky, ktoré zvýšia silu a pružnosť svalov obklopujúcich postihnutý sval a súčasne tento sval nepoškodia. Takto budete aj odolnejší voči prípadným budúcim zraneniam.
2.) Trénujte protiľahlé svaly:
Problém často krát pochádza nie priamo z poraneného svalu, ale z oslabenia protiľahlých partií. Vaše telo tvorí kineticky reťazec svalov, ktoré pracujú spoločne synergicky: kvadricepsy – hamstringy, prsné svaly – chrbát, biceps – triceps. Pri začínajúcich problémoch vezmite do úvahy dôraz na protiľahlú skupinu svalov, aby ste dosiahli lepšiu svalovú rovnováhu.
3.) Nájdite si náhrady:
Pokiaľ vás určitý cvik trápi a spôsobuje problémy, vyraďte ho. Namiesto tlaku na lavičke skúste na istý čas iné tlakové cviky. Namiesto sťahovania kladky sa sústreďte na ostatné cviky na chrbát a podobne. Používajte tiež iné tréningové techniky a intenzity. Ak máte v istom období problémy s používaním ťažkých váh, prejdite na niekoľko týždňov na ľahšie tréningy s vyššími počtami opakovaní, ako zvyknete štandardne používať.
V prípadoch, kedy už tréning vždy zhoršuje vzniknuté zranenie, si už samozrejme musíte dať pauzu. Chce to aj dostatok skúsenosti, aby športovec vedel, čo si môže dovoliť a kedy si to môže dovoliť.
Foto zdroj: thinkstock