Ako pri CrossFite predísť pretrénovaniu a syndrómu vyhorenia

CrossFit pretrénovanie

CrossFit, tak ako mnohé iné športové aktivity, dokáže byť takisto veľmi pútavý a návykový. Platí to najmä pre začiatočníkov, ktorí ľahšie podliehajú prvotnému nadšeniu. Spočiatku ide všetko veľmi rýchlo. Niekedy dokonca tak rýchlo, že každý ďalší tréning znamená prekonanie určitého osobného rekordu. Vidíte, že vaše telo je silnejšie, rýchlejšie, funkčnejšie, a vy chcete viac. Jedného dňa však zistíte, že každý ďalší pokrok si vyžaduje väčšie úsilie, viac priestoru na regeneráciu a efektívnejšie plánovanie. Niektorí to pochopia skôr a rýchlejšie sa adaptujú, iným to trvá o niečo dlhšie.

Nielen v športe, ale aj celkovo v živote platí, že človek sa najviac poučí z vlastných chýb. To však neznamená, že máme ignorovať rady od iných a že sa nemôžeme poučiť na príklade ostatných.

pretrénovaniu v športe dochádza najmä vtedy, ak sa určitá aktivita vykonáva dlhšie vo vysokej intenzite, prípadne vtedy, keď v tréningovom programe vládne stereotyp. Nasledujúce tipy vám môžu pomôcť vyhnúť sa pretrénovaniu pri CrossFite  a obmedziť vznik tzv. syndrómu vyhorenia.

Poraďte sa s trénerom alebo so skúsenejším cvičencom o zmene programu

Skupinové CrossFit cvičenia môžu byť pre určité osoby skvelou možnosťou, no pre niekoho iného sú nedostačujúce.  Platí to hlavne v prípadoch, kedy už daný jedinec nie je úplný začiatočník, prípadne keď chýba individuálnejší prístup inštruktorov, tréningy sú príliš rovnaké, atď. Ak ste boli účastníkom podobných skupinových cvičení po dobu niekoľkých mesiacov a cítite, že vám to už až tak veľa nedáva a že sa potrebujete zamerať viac na svoje vlastné špecifické ciele, urobte rázne rozhodnutie. Nájdite si trénera, ktorý sa vám bude venovať o niečo individuálnejšie.

Alebo požiadajte o pomoc skúsenejšieho cvičenca, ktorý vám aspoň z času na čas poradí. Nezostávajte však dlhodobo pri rovnakom spôsobe cvičenia, ak chcete udržiavať motiváciu na vyššej úrovni, efektívnejšie sa zlepšovať a minimalizovať riziko pretrénovania.

Naučte sa plánovať

Jedným z najčastejších dôvodov vyhorenia pri vykonávaní športovej aktivity je to, keď jedinec chaoticky prechádza od jedného cieľa k druhému, no nikdy nič nedotiahne do konca.

Chcete sa zúčastňovať CrossFit súťaží? Máte špecifické silové ciele? Potrebujete sa zamerať viac na rozvoj konkrétnych výkonnostných parametrov? Prípadne využívate CrossFit ako prostriedok na zhadzovanie telesnej hmotnosti?

Ujasnite si svoje priority, jasne definujte jednotlivé ciele a nasmerujte energiu do správnych činností. Výrazne vám v tom pomôže vytvorenie tréningového plánu, ktorý by mal byť zhotovený aspoň na niekoľko týždňov dopredu a s ktorým by vám mal pomôcť tréner alebo niekto skúsenejší. Plán nemusí byť komplikovaný. Má ale byť zrozumiteľný, presný, dobre formulovaný a zohľadňujúci hlavné požiadavky.

Výber súťaží si dobre zvážte

Tento bod sa samozrejme nemusí týkať každého, no neoddeliteľnou súčasťou CrossFitu  sú aj rôzne súťaže. Keďže sa tento šport pomerne rýchlo rozvíja aj u nás, dá sa predpokladať, že v budúcnosti budú pribúdať CrossFit podujatia.

Ak si vyberiete jednu fyzicky náročnejšiu súťaž raz za pár mesiacov, môže to byť ten správny prístup, pretože každé takéto podujatie si vyžaduje náležitú prípravu a následne aj čas na regeneráciu. No ak sa budete chcieť zúčastniť každej súťaže vo vašou okolí a absolvovať ich popri bežnom tréningu aj niekoľko v jednom mesiaci, pravdepodobne sa veľmi rýchlo priblížite k hranici pretrénovania.

Keď teraz namietate, že nie každý berie súťaže príliš vážne a chce sa ich zúčastniť skôr kvôli zábave a možnosti stretnúť priateľov, máte samozrejme pravdu. Každý má svoje vlastné ciele a individuálny prístup. Chcem len poukázať na to, aby ste dobre posúdili svoje schopnosti a účinne zladili tréningovú a súťažnú činnosť.

Porozmýšľajte nad výraznejšou zmenou, možno aj zmenou športu

V úvode sme spomenuli dôležitosť zmeny tréningového programu. Niekedy však môže byť prospešný ešte radikálnejší krok a tým je zmena športu. Neberte to ako niečo negatívne. Nemám nič proti Crossfitu a páči sa mi predovšetkým komplexnosť rozvoja jednotlivých výkonnostných parametrov v rámci tohto odvetvia.

No nie je nič zlé na tom, ak niekto využije CrossFit ako taký odrazový mostík k špecifickejšie zameranému športu. V skutočnosti je to pomerne bežná vec, že ľudia tak potom prechádzajú napríklad k vzpieraniu, powerliftingu.

Po istom čase sa jednoducho chcú viac zamerať na určité oblasti alebo cviky. Vyberú si špecifickejší šport, pri ktorom využívajú CrossFit ako doplnkový tréning.

Oddýchnite si a doprajte si pauzu od tréningu

Je to základná a častokrát aj najúčinnejšia možnosť, ako sa vyhnúť alebo sa dostať z už existujúceho pretrénovania a straty motivácie. Samozrejme nemusí sa pritom jednať o úplnú nečinnosť. Doprajte si napríklad 10-14 dní pauzu od CrossFitu (závisí od stupňa pretrénovania – niekedy pomôže aj pauza v rozsahu niekoľko dní, inokedy je možno potrebných niekoľko týždňov) a venujte sa počas toho iným športom, skôr v ľahšej intenzite.

Tip: Prečítajte si aj článok, Prečo majú fyzioterapeuti radi CrossFit.

Foto zdroj: thinkstock