Ako podporiť a zvýšiť funkčnosť metabolizmu

Ako podporiť a zvýšiť funkčnosť metabolizmu

Náš metabolizmus funguje súčasne s pomocou viacerých chemických reakcií vo vnútri tela tak, že pomáha zužitkovať prijaté kalórie čo najefektívnejším spôsobom. Je spoluzodpovedný nielen za také dôležité funkcie, akými sú dýchanie, cirkulácia krvi, svalové kontrakcie, ale dôležitú úlohu hrá aj pri schopnosti tela spaľovať kalórie. Nižšie si prezrite päť účinných stravovacích a tréningových stratégii, ktoré vám pomôžu podporiť a zvýšiť funkčnosť vášho metabolizmu.

Jedzte častejšie:

Je to dôležité nielen pri chudnutí, ale aj pri efektívnom naberaní hmoty. Ľudia, ktorí pravidelne posilňujú a berú túto aktivitu vážne, sú známi tým, že konzumujú menšie až stredné porcie približne každé tri hodiny. Je to účinný spôsob, ktorým je možné udržiavať fungovanie a rýchlosť metabolizmu pozdvihnutú. To priamo ovplyvňuje schopnosť spáliť viac kalórii. Uistite sa, že vaše jedlá budú obsahovať kvalitné zdroje proteínov, komplexné sacharidy a zdravé tuky. Dostatočnú pozornosť venujte aj načasovaniu jedál a vhodným kombináciám živín.

Trénujte tvrdšie:

Intenzívny posilňovací tréning je ďalším z fungujúcich spôsobov, ktorými môžete zrýchľovať metabolické funkcie a spaľovať viac kalórii. Tréningová jednotka, v ktorej precvičíte prakticky celé telo a používate základné komplexné cviky, zrýchľuje metabolizmus oveľa účinnejšie ako tréning, v ktorom precvičíte len pár malých svalových partií (napríklad biceps a triceps).

Takisto niektoré intenzifikačné tréningové princípy, ako sú aj supersérie a kombinované série, môžu zrýchľovať funkcie metabolizmu, keďže nahusťujú tréningový objem, ktorý je odcvičený za rovnaký čas.

Prijímajte dostatok bielkovín:

Bielkoviny sú nielen najdôležitejšou makroživinou v prípade výstavby a ochrany svalového tkaniva, ale majú aj najväčší termický efekt (väčší ako majú sacharidy a tuky). Znamená to, že organizmus vynaloží pri ich spracovaní a trávení viac energie. Výsledkom je samozrejme spálenie väčšieho množstva kalórii. Výhodou príjmu proteínov je aj to, že nespôsobuje výrazné výkyvy hladín inzulínu a krvného cukru.

Vybudujte viac svalovej hmoty:

Získanie novej svalovej hmoty je veľmi účinnou cestou, ako dlhodobo pozdvihnúť a zrýchliť fungovanie metabolizmu. Čistá svalovina kladie na váš organizmus vyššie kalorické potreby a vyžaduje viacej paliva na svoju činnosť. Ak naberiete viacej svalov, budete spaľovať viac kalórii aj v stave úplnej nečinnosti.

Intervalové kardio:

Intenzívny kardio tréning, ktorý je vykonávaný intervalovým spôsobom, vám pomôže nielen pri zhadzovaní tuku a budovaní telesnej kondície, ale má aj výrazný vplyv na zrýchlenie metabolických procesov. Intenzívny intervalový tréning môže byť uplatnený skoro pre každú klasickú kardio aktivitu, najčastejšie sa však používa v rámci behu (napríklad 20 sekúnd šprintu vystrieda 40 sekúnd voľnej chôdze – to predstavuje jeden okruh, ktorý je potrebné v závislosti od fyzickej kondície zopakovať niekoľkokrát).

Foto zdroj: thinkstock