Ako naturálne posilniť imunitný systém

Ako naturálne posilniť imunitný systém

Prvou vecou, ktorú je potrebné zohľadniť, sú vaše stravovacie návyky. Výživa ma totiž obrovský vplyv na imunitný systém a ak bývate pravidelne chorí, mali by ste sa nad tým zamyslieť čím skôr.

Výživové návyky

V prvom rade je potrebné obmedziť nekvalitné spracované pokrmy a polotovary. Namiesto toho zaraďte do jedálnička čo najviac naturálnych potravín s vysokým obsahom antioxidantov.

Dobrým pravidlom môže byť odporúčanie konzumovať 5 porcii zeleniny a ovocia denne (teda napríklad 1-2 porcie ovocia a 3-4 porcie zeleniny, resp. zeleninového šalátu). Vo všeobecnosti platí, že najviac antioxidantov má zelenina a ovocie, ktoré sú sfarbené na zeleno, žlto, oranžovo alebo červeno. Najlepšou voľbou budú vždy čerstvé plody, no niekedy môžu byť vhodnou náhradou aj tie mrazené alebo sušené.

Veľmi dôležité je výrazne obmedziť konzumáciu jednoduchých cukrov, pretože ľudia majú sklony prijímať ich vo vysokých množstvách (sladkosti, biele pečivo, výrobky z bielej múky, sladené nápoje a podobne)

Práve zvýšená konzumácia cukru je zodpovedná za oslabenie imunity, vyvoláva zápaly a môže byť spúšťačom rôznych chorôb. Ak chcete posilniť imunitu, samozrejmosťou by mal byť aj kvalitný pitný režim, do ktorého môže spadať aj pitie zeleného čaju, ktorý je takisto bohatým zdrojom antioxidantov.

TIP: Veľmi zaujímavá prednáška o vzťahu športu a imunitného systému.

Pohyb

Ďalšou dôležitou oblasťou je fyzická aktivita. Stále pribúdajú takí ľudia, ktorí si zvykli žiť pohodlným, sedavým typom života. Pritom z pohľadu posilnenia imunitného systému stačí byť aktívny aspoň počas doby 30 minút denne. Je preto veľmi podstatné obmedziť pasívne aktivity a zaradiť do svojho programu viacej pohybových aktivít. Nemám tým teraz na mysli iba pravidelné intenzívne cvičenie v posilňovni, ale aj bežnejšie aktivity – hoci len obyčajné prechádzky, vyjsť si von ľahko zašportovať (bicykel, korčule alebo kolektívne športy) a podobne.

Regenerácia

Nesmieme zabudnúť ani na spánok a regeneráciu. Áno, dnešná doba je uponáhľaná a verím vám, že nie vždy sa dá spať odporúčaných 8 hodín denne. No riešením nie je ani to, že budete dlhodobo v spánkovom deficite. Skôr či neskôr sa to totiž podpíše na vašom zdravotnom stave a psychike. Z „obyčajného“ problému s nedostatkom spánku v skutočnosti môžu vzniknúť veľmi vážne problémy.

Ak sa im chcete vyvarovať a dosahovať aj optimálne výsledky v športe, ktorému sa venujete, je potrebné spať aspoň 7-8 hodín denne (lepšie 8-9 hodín), čím sa podporí regenerácia organizmu, stabilizuje hormonálne prostredie a posilní imunitný systém. A keď si to môžete dovoliť, kľudne zaraďte aj pár krátkych zdriemnutí cez deň.

Stres

Dostávame sa k ďalšiemu odporúčaniu, ktorým je obmedzenie stresu. Štúdie potvrdzujú, že chronické stresové pôsobenie oslabuje imunitný systém jedinca. Snažte sa preto minimalizovať pôsobenie stresu na vašu osobu, nevystavovať sa zbytočným stresovým situáciám a naučte sa relaxovať.

Udržiavajte si dobrú náladu a nenechajte sa len tak vyviesť z miery. Nezabúdajte ani na to, že každý deň by ste mali aspoň na niekoľko desiatok minút vybehnúť von. Slnečné žiarenie produkuje vitamín D, ktorý takisto prispieva k posilneniu imunitného systému.

Foto zdroj: thinkstock