Konzumácia stredných až väčších jedál v neskorších večerných a nočných hodinách je vo všeobecnosti považovaná za niečo zlé, miestami až neprípustné, ak sa bavíme o strážení telesnej hmotnosti. Logika nám hovorí, že noc je obdobím, kedy náš organizmus spomaľuje a preto je tu väčšie riziko, že ak budeme v tomto čase jesť, priberieme. Dáva to zmysel, ale je to skutočne tak jednoduché a prosté?
S dôkazmi, ktoré by naplno preukázali predpoklad, že jedenie v neskorších hodinách spôsobuje väčšie ukladanie tukov ako jedlá skonzumované počas dňa, to nie je až tak jasné. Jasné je však to, že na ukladanie telesného tuku má vplyv hlavne frekvencia jedál, glykemický index jedla, celkové kalorické množstvo jedla a hormonálna rovnováha a činnosť hormónov. Toto sú faktory, ktoré sú primárne zodpovedné za schopnosť organizmu tuky páliť alebo uložiť.
Ako ste si všimli, samotný čas konzumovania jedál medzi najdôležitejšími faktormi nie je. Napriek tomu je považovaný za hlavného vinníka celého problému a ostatné podstatnejšie oblasti sú prehliadané. Samozrejme, že pre väčšinu ľudí, ktorí príjmu v 2-3 jedlách nad 3000 kalórii a po väčšiu časť dňa sú neaktívni, môže byť každé ďalšie jedlo v priebehu dňa rizikové a môže spôsobovať zvýšené uloženie energie do tukových rezerv.
Znamená to, že jedenie neskôr večer je zle? Vôbec nie. Znamená to, že ľudia si nevedia rozložiť prijatú energiu do celého dňa. Prijímajú nadmerné množstvá kalórii a nevykonávajú prakticky žiadne fyzické aktivity, atď.
Ak je denný príjem jedál plánovaný rozumne a s vidinou istých tréningových a športových cieľov, samozrejme zahŕňa aj jedlá v neskorších fázach dňa. Musíte jesť pravidelne približne v časových intervaloch 3-4 hodín a výšku čiastkových energetických príjmov a živinové zastúpenie si musíte rozdeliť podľa konkrétneho denného režimu a podľa toho, v ktorej časti dňa ste najviac aktívni.
Napríklad v prípade tých ľudí, ktorí z rôznych dôvodov trénujú neskôr večer, je kvalitná strava po tréningu (nutrične aj kvantitatívne) veľmi dôležitá a má zahŕňať aj dostatok sacharidov. Práve sacharidy totiž predstavujú akúsi "večernú hrozbu", pred ktorou sme často varovaní. Ak trénujete v skorších denných hodinách alebo máte netréningový deň, môžete ich vo večerných hodinách výrazne obmedziť alebo úplne vyčleniť (záleží od stravovacieho programu), no nezabúdajte jesť v tomto čase úplne a sústreďte sa aspoň na ostatné živiny – bielkoviny a tuky (predovšetkým tie zdravšie zdroje tukov).
Navyše, noc je čas, kedy hladiny rastového hormónu dosahujú svoje maximá. A rastový hormón má výrazný vplyv na tvorbu svalovej hmoty, posilnenie kosti a pálenie tukov. Aj preto jedlá v neskorších hodinách dňa, ak sú plánované rozumne, môžu mať silný anabolický efekt. Okrem toho môžu mať neskoršie jedlá aj relaxačný účinok, pripravovať nás na spánok a vyvolávať zvýšenie hladín hormónov, ktoré sú zodpovedné za správnu reguláciu spánkového režimu.
Foto zdroj: thinkstock