Ako dávkovať gainer a ďalšie FAQ

K napísaniu tohto článku ma priviedli opakujúce sa emaily v obchod.sportujememe.sk a často kladené podobné otázky vo fóre. Ako mám dávkovať Gainer? A mám gainer brať aj v netréningové dni?…

Ako dávkovať gainer

Ako mám dávkovať Gainer? V návode sa píše že…

Gainer je zmes cukrov, bielkovín a čiastočne tukov. Teda je doplnkovým zdrojom bežných látok ktoré sa nachádzajú v normálnej strave. Na návode sa môžete dočítať napríklad:

Rozmiešajte 1 dávku (150 g = 6 plných polievkových lyžíc) v 550 ml odtučneného mlieka. Počas dňa užite 1-2 dávky.

Tento údaj je len všeobecný. Na obale musí byť, pretože to vyžaduje zákon. Ak viete prečo gainer skutočne chcete užívať, zväčša už návod čítať nemusíte. Čo výrobca, to iný návod. Je to ako žiadať od pekára, aby prikladal návod pre chlieb a rohlíky. Gainer je tiež jedlo založené na sacharidoch.

Každý sme iný. Inač sa stravujeme, máme rozdielne rýchly metabolizmus a iný šport a tréningové zaťaženie. To všetko má veľký vplyv na otázku – ako dávkovať gainer. Jeden univerzálny návod je preto nezmysel.

Gainer slúži pre ľudí, ktorí potrebujú doplniť kalórie výživovým doplnkom. Ich dôvody sú zväčša dva – energetická náročnosť konkrétneho športu a rýchly metabolizmus športovca. Ak je športová aktivita energeticky náročná, je ťažké do tela dostať kvantum novej energie v podobe bežného jedla. Ak sa k tomu pridá rýchly metabolizmus športovca, bez doplnkov to môže byť tvrdý oriešok.

Ako teda dávkovať gainer? V ideálnom prípade športovec už pozná, koľko energie spáli (aspoň priemerne) počas dňa (vrátane tréningu). Napr. 3000 kcal. Vie, že z bežnej stravy sa mu podarí do tela dostať 2500 kcal. Zvyšnú energiu tak príjme cez gainer. Podľa energetických hodnôt na obale sa tak už dá ľahko vypočítať, koľko dávok denne bude potrebovať.

Nepredpokladám, že všetci, čo čítajú tieto riadky, si vzorne počítajú energetický príjem a výdaj na kalórie :) Preto sa zväčša uplatňuje podstatne jednoduchší prístup. Ak posilňujem a chcem pribrať, chcem získať objem. Niekto chce naberať s minimom tuku a radšej pomalšie. Iný chce ísť do objemu rýchlejšie a tuk naviac v objemovke pre neho nehrá rolu.

Tak, ako sú športovci rozdielni, sú na tom aj gainery. Konkrétny gainer sa tak dá na sebe odskúšať. Začnite ho užívať. Ak nezaberá, dôvodov môže byť viac. Nekvalitná bežná strava, nedostatočný tréning, zlá regenerácia a podobne. Ak ste si istý, že je všetko v tomto smere v poriadku, je možné, že príjem z gaineru je nízky. Zvýšte ho!

V druhom príklade sa môže stať, že priberáte prirýchlo. Ak sú to svaly, gratulujem. Ak však kilá idú do pupku a majú tukový charakter, prijímate priveľa energie. Znížte príjem energie a skvalitnite ju. Je možné, že gainer pre Vás vôbec nie je vhodný. Pre ľudí s pomalším metabolizmom sa skôr odporúča proteínový prípravok.

A mám gainer brať aj v netréningové dni?

Gainer je jedlo. Teda zväčša sa užíva aj v netréningové dni. Vychádza sa z predpokladu, že aj v netréningový deň telo potrebuje vykryť deficit chýbajúcich živín. Ak by športovec v netréningový deň prijal menej energie ako spálil, telo si ju zoberie z toho čo má v rezerve. Môže sa stať, že siahne na svaly.

Kedy mám užiť gainer?

Telo má najväčší hlad po chýbajúcich látkach hneď po záťaži. Teda hneď, ako skončíte svoj tréning a skôr, ako pôjdete do sprchy, vypite gainer (platí aj pre proteín).

Ďalšie dávkovanie je rôzne. Napríklad pre: 2x denne – ráno a poobede po tréningu. Pre 3x denne – ráno, po tréningu a večer pred spaním. Je to individuálne. Bude záležať od hodiny tréningu a bežnej stravy.

Mám užívať gainer s vodou alebo s mliekom?

Podľa môjho názoru je to takmer jedno. S vodou sa gainer rýchlejšie vstrebe. S mliekom niekomu viac chutí. Čím tučnejšie mlieko, tým pomalšie vstrebanie. Taktiež ho treba zarátať do energetického príjmu.

Koľko kíl priberiem z tohto 1000g XYZ gainerového výrobku?

Nemám rád takúto otázku. Už podľa spôsobu položenej otázky je jasné, že pisateľ je začiatočník a má skreslenú predstavu o výživových doplnkoch všeobecne. Aby bol gainer účinný, musí sa brať „vo veľkom“. Normálne, plnohodnotné balenia majú aspoň niekoľko kilogramov. Tieto 1000-1500g balenia sú vhodné na štart, vyskúšanie konkrétneho výrobku alebo chuti.

Ak si totiž kúpim 7kg balenie gaineru napr. v jahode, ku koncu už tejto príchute budem objedený. Jahody už nebudem chcieť ani vidieť. Tým, že sú balenia aj malé, ľahšie sa príchute striedajú. Na takúto pestrosť sú menšie balenia užitočné. Samostatne však k výsledkom nepomôžu.

Je to kvalitný výrobok? Počul som, že nemá dobrú chuť alebo rozpustnosť.

Kvalita proteínu sa posudzuje predovšetkým podľa obsahu bielkovín. Teda toho, čoho proteínový prípravok obsahuje najviac. Gainer naopak obsahuje cca 70-80% sacharidov. Mali by byť preto kvalitné. Na ne je potrebné sa zamerať.

Dobrá rozmiešateľnosť, ale aj lahodná chuť nemusia (ale môžu) ísť vždy ruka v ruke s kvalitou. Ak sa gainer horšie rozmiešava, nemusí to byť hneď šmejd. Naopak. Lacné jednoduché cukry sú sladučké a ľahko ich vo vode rozpustíte. Pre športovú výživu však nie sú ideálne. Naopak, kvalitné komplexné sacharidy sa pri rozmiešavaní správajú horšie. Napr. momentálne je na trhu asi najkvalitnejším sacharidom pre športovcov Vitargo. Jeho rozmiešateľnosť však zďaleka nie je ideálna :)

Foto zdroj: thinkstock