Ako cvičiť po pôrode

Ako cvičiť po pôrode

Tehotenstvo a samotný pôrod je obrovskou záťažou pre Váš organizmus. Pravidelné cvičenie po pôrode, môže byť pre Vás veľmi prospešné.

Predtým ako sa vrhnete na akékoľvek cvičenie, konzultujte to vždy so svojim lekárom. On pozná Váš zdravotný stav veľmi dobre a dokáže Vás usmerniť tým správnym smerom. Vaše telo bolo vystavené stresu a rôznym zmenám počas deviatich mesiacov, takže dostať sa späť do formy bude trvať niekoľko mesiacov. Počúvajte svoje telo a hlavne začnite pomaly.

Keďže brušné svalstvo bolo vystavené dlhodobému „strečingu“ bude po pôrode ochabnuté. Je to úplné normálne a aj keď máte pocit že budete stále vyzerať ako tehotná, Vaša postava sa zlepší. Len trpezlivosť.

Brušné svalstvo môžete začať spevňovať jednoduchými cvikmi, ktoré je možné vykonávať bez ohľadu na miesto na ktorom sa nachádzate.Na začiatku môžete začať s cvikmi na priečny brušný sval ( transversus abdominis). Je to hlboký, vnútorný, brušný sval. Ak sa pozriete na tento sval z hora, vyzerá ako opasok ktorý je okolo celého drieku. Ak ho posilníte, nielen že Vás pás bude menší, ale posilníte aj Váš spodný chrbát..

Predstavte si že si chcete zapnúť zips na rifliach ktoré sú Vám trošku malé. Stiahnite brucho, snažte sa tlačiť pupok smerom k chrbtici a držte asi 10 sekúnd. Uvoľnite a opakujte cca asi 3 minúty.

Panvové dno:

Ako „nájdete“ tieto svaly? Sú to svaly ktoré Vám pomáhajú zastaviť močenie.

– Napnite ich a držte ich napnuté asi 10 sekúnd. Pomaly uvoľnite. Opakujte 10 krát. – Napínajte ich v krátkych, rýchlych intervaloch. Opakujte 10 krát. Snažte sa ich precvičiť 5-6 krát za deň. Tieto cviky môžete vykonávať v stoji, sede alebo po ležiačky.

Kľaknite si s rukami na zem. Uvoľníte brušné svalstvo. Bez toho aby ste ohli chrbát, stiahnite brušné svaly dovnútra a držte asi 10 sekúnd. Tento cvik môžete opakovať počas troch minút. Uvoľnite a napnite, uvoľnite, napnite….

Akú športovú aktivitu si vybrať po pôrode?

Majte na pamäti že Vaše kĺby a šľachy budú po pôrode natiahnuté a uvoľnené. Preto sa snažte vykonávať formy cvičenia ako sú :

Dávajte si pozor tiež pri strečingu. A snažte sa vyhnúť cvičeniam pri ktorých sa náhle mení smer.

Na záver len zopakujem, buďte trpezlivé a nesnažte sa nasadiť žiadnu prísnu diétu. Začnite pomaly. Ľahké cviky a kvalitná strava Vás uvedú na ten správny smer.

osobný tréner vizitka

Foto zdroj: thinkstock