Ako často jesť ak cvičím

Športovci, ktorí sa rozhodli seriózne venovať posilňovaniu a teda cieľavedomému budovaniu svalovej hmoty, by mali jesť pravidelne a to 4 až 6 krát denne. Tri jedlá denne jednoducho nedokážu pokryť potreby namáhaných svalov, čím sa brzdí ich optimálny rozvoj.

Ako často jesť a cvičím

Dôvod pre toto tvrdenie je jednoduchý. Tri jedlá nedokážu pokryť energetickú potrebu trénovaného organizmu tak, aby zabezpečili želané výsledky. Viacero jedál rovnomerne rozvrhnutých počas celého dňa naopak zabezpečí pri ich správnom zložení neustály prísun živín, čo zabráni vzniku akéhokoľvek výživového deficitu.

Viacero štúdií preukázalo, že rozvrhnutie dennej spotreby jedla do viacerých menších porcií má tiež pozitívny účinok na množstvo cholesterolu v krvi a telesného tuku. Najpádnejším argumentom pre ľudí snažiacich sa o rozvoj svalstva je ale jednoznačne jednoduchšie zabezpečenie dostatku energie pre metabolické procesy nevyhnutné pre rast.

Prakticky to znamená, že prísun jedla by mal byť zabezpečený približne každé tri hodiny. Vyjadruje to v priemere čas, počas ktorého sa po jedle v krvi udrží potrebné množstvo glukózy a inzulínu. Taktiež čas strávenia väčšiny proteínov je cca 2 až 3 hodiny. Práve nepretržitý prísun bielkovín do organizmu je obzvlášť dôležitý. Deficit bielkovín vedie ku katabolizmu.

Spomedzi všetkých jedál skonzumovaných počas dňa sú najdôležitejšie raňajky, ktoré majú za úlohu prerušiť nočný katabolizmus. Ďalej je veľmi dôležité jedlo po tréningu a práve v oblasti po tréningovej výživy robia športovci najväčšie chyby. Často je vidieť ako sa muži po skončení tréningu bavia a rozprávajú, čo častokrát spolu so sprchou a prezliekaním, nehovoriac o ceste domov, zaberie kopu času, ktorý je najvhodnejší na konzumáciu kvalitných bielkovín a uhľohydrátov. Práve vtedy ich dokáže telo najlepšie spracovať a využiť. V tejto chvíli ich aj najviac potrebuje. Aby sa zabránilo tomuto márneniu výsledkov, je vhodné zobrať si jedlo so sebou do posilňovne, resp. užiť po tréningu niektorý z vhodných doplnkov výživy.

Výživový doplnok má po tréningu najlepší efekt. Telo je hladné po stratených živinách. Užiť gainer alebo proteín? To záleží predovšetkým od toho, aký je športovec telesný typ. Viac je tejto téme venovaný samostatný článok.

Z hľadiska rýchlosti vstrebania je po tréningu najvhodnejší srvátkový proteín. Pokiaľ je tréning napr. ráno, viac sacharidov nezaškodí. Naopak, ak je tréning na večer a máte pomalší metabolizmus, so sacharidmi opatrnejšie :) Mohlo by sa stať, že sa "nalepia" na pupok. Tu nájdu uplatnenia skôr pomalšie, resp. viaczložkové proteínové prípravky. Dlhšie sa trávia a telo má tak viac času na ich prijatie.

Foto zdroj: thinkstock