Ako byť v hocičom lepší ako väčšina ľudí

Ako byť v hocičom lepší ako väčšina ľudí

Je to pár dní čo sa mi pod nos dostal článok od Michala Trubana, zakladateľa Websupportu. Článok sa mi veľmi páčil. Bol primárne určený ako motivácia pre podnikateľov. Krásne však ukazuje, že svet podnikania a športu, nemusí byť tak rozdielny. V oboch „svetoch“ sa na človeka kladú podobné nároky a pre dosahovanie cieľov je nevyhnutné vyznávať podobné hodnoty, postupy a zanietenie. David Zeman – zakladateľ Športujeme.sk

Na svojej podnikateľskej ceste som sa musel naučiť milión zručností, o ktorých som nemal ani šajn. Keď ste malá firma, ako zakladateľ robíte všetko (programujete, predávate, robíte helpdesk, marketing). Ako rastiete, prichádzajú nové výzvy (prijímanie ľudí, manažovanie, vedenie projektov, atď.). Toto neustále objavovanie nepoznaného vesmíru je jedna z vecí, ktoré ma na tom tak strašne bavia.

V športe to mám podobne. V tomto roku som začal trénovať na triatlon (plávanie, bicykel, beh). Keďže z týchto troch disciplín som vedel obstojne iba behať, musel som sa vypracovať. Pri plávaní som skoro umrel po 50 m a pri bicyklovaní na cesťáku som nevedel poriadne šľapať ani 5 minút vkuse.

Na základe mojich skúseností som spísal postup, ako sa pomerne rýchlo naučiť čokoľvek tak, že budete lepší ako väčšina ľudí. Stačí splniť 5 bodov.

Asi vás nepoteším. Nebude to žiadna mágia a zároveň na úvod musím povedať, že čo funguje mne, nemusí fungovať všetkým. Ale je cca 84% pravdepodobnosť, že to pomôže aj vám.

Základ je neustále kombinovať 2 aspekty: prax a vzdelávanie.

Prečítate si niečo, vyskúšate niečo. Alebo si niečo vyskúšate, a potom si o tom prečítate, ako sa to má robiť správne :). Pretože práve pri takomto striedaní týchto vecí sa vám bude postupne skladať puzzle. Zrazu zistíte v praxi, že AHA, toto je ono, hmmm.. ale predstavoval som si to úplne ináč, keď som to čítal. Ok. Už budem vedieť nabudúce.

Prax

Niet pochýb, že najviac sa naučíte robením konkrétnej veci. Nebojte sa tej temnoty, ktorú máte pred sebou, a faktu, že ničomu nerozumiete. Iba to skúste. Zistíte, o čom to je. Áno, také jednoduché a zároveň ťažké to je. Postupne ako budete mať viac a viac “tréningov” za sebou, temnota sa bude rozplývať a začnete objavovať zákonitosti, ako daný skill funguje. Najkrajšie potom je, že zistíte, že veľa skillov má podobné zákonitosti a ďalšie sa už budete vedieť učiť rýchlejšie.

Aby ste sa v danej veci pohybovali dopredu, je potrebných 3-5 tréningov týždenne (Paretovo pravidlo). Mne aj iným sa osvedčil tento pattern za týždeň:

1 tréning = zbytočnosť, žiaden progres 2 tréningy = najhoršie minimum, malé napredovanie, skôr udržiavanie sa v danom skille 3 tréningy = pomer cena:výkon úplne super – štandardné napredovanie 4 tréningy = super napredovanie, chcete byť v tom lepší ako väčšina priemeru :) 5 a viac za týždeň = keď v tom chcete byť fakt master

Vzdelávanie

Pri niektorých skilloch nie je na škodu najskôr si niečo o tom prečítať – môže vám to pomôcť neumrieť pri prvom skúšaní :). Ale na úvod by som to so štúdiom nepreháňal. Čo najskôr sa pushnite do skúšania danej veci. Vždy uvádzam príklad so saltom: Môžete si prečítať milión kníh o tom, ako sa majú správne robiť saltá. Stavím sa s vami, že ho aj tak neurobíte, kým to nevyskúšate desiatkykrát.

Keď si danú vec trošku pochytáte a myslíte to s ňou vážne, je na čase serióznejšie zapojiť mozog:

 • kúpiť si najlepšiu knihu(y) k danému odboru a začať čítať a skúšať prečítané veci v praxi;
 • čítať blogposty, twitter a najnovšie tipy a triky k danej veci realtime od uznávaných odborníkov;
 • dostať sa do komunity, pozerať filmy a dokumenty o danom skille – smere.

Špeciálny tip:

Najbrutálnejšie napredovanie v danom skille zabezpečíte tým, že si nájdete mentora – trénera. Pretože to, čo budete skúšať systémom pokus – omyl, robiť začiatočnícke chyby, točiť sa v kruhu a neefektívne využívať čas a peniaze. To všetko vám vie správny mentor – tréner ušetriť. Ak to s niečím myslíte vážne, rozhodne si niekoho nájdite. (Jedna hodina práce / tréningu s mentorom vám ušetrí 10 a viac hodín vlastného snaženia.)

Špeciálny tip 2:

Veľmi veľa ľudí sa učí vizuálne, resp. keď vidia danú činnosť robiť. Snažte sa účastniť toho, keď daný skill predvádza váš mentor alebo hocijakí profíci. (Chcete behať, pozerajte bežcov. Chcete variť, pozerajte kuchárov. Chcete prednášať, pozerajte perfektné prednášky. Pozerajte filmy a ostatné veci súvisiace so skillom.

Ako byť v hocičom lepší ako väčšina ľudí

Konkrétny príklad, ako sa ja učím nový skill

1. zistím, že ma niečo baví alebo potrebujem nejaký skill kvôli dosiahnutiu svojho cieľa (vedieť robiť pohovory – vedieť plávať)

2. prečítam si o tomto skille základné, populárne a veľmi jednoduché články pre začiatočníkov (ako vôbec má vyzerať taký pohovor – že ak neviem dobre plávať, mám si nájsť trénera)

3. spravím danú vec (robím nejaké pohovory – poplávam si v bazéne)

4. znova si prečítam o danej veci, zúčastním sa prednášok, čítam blogy, získavam feedback od mentora, snažím sa účastniť danej veci aj ako pozorovateľ (o tom, ako viesť pohovory, čo sú najčastejšie chyby … – správne techniky plávania, pozerám youtube videjká) 3. a 4. opakujem pozmenené o to, čo som sa naučil v praxi a čo som si prečítal

5. neustále hľadám a skúšam nové efektívne cesty, meriam si progres a vyhodnocujem svoje napredovanie (ale to je na ďalší článok)

5 bodov ako sa stať lepším ako väčšina

V akomkoľvek skille budete o polroka (max. rok) lepší ako väčšina ľudí na svete, ak splníte týchto 5 bodov:

 • budete daný skill trénovať podľa plánu a pod dohľadom skúseného mentora 3-4-krát za týždeň
 • prečítate si základné knihy k danej téme
 • budete nad daným skillom premýšľať a analyzovať
 • nie ste totálny antitalent na daný skill (tu sa nič nedeje, ak ste a z nejakého nepochopiteľného dôvodu sa chcete daný skill naučiť – iba potrebujete viac času a viac trpezlivosti)
 • nemali by ste mať ultra smolu (zranenie alebo iné dôvody, prečo nemôžete venovať tomu poriadne čas).

4 body ako byť najlepší na svete

Nalejme si ale čistého vína. Ak chcete v niektorom skille patriť k svetovej špičke, alebo chcete byť v tom najlepší v celom vesmíre, potrebujete pridať ešte tieto 4 body:

 • 5-10 rokov premysleného, hustého tréningu pod dohľadom skúsených mentorov (resp. celý život)
 • naštudovať a hltať všetko okolo, čo je k danému skillu a jeho príbuzným
 • veľký kus talentu na daný skill (prípadne rozvinutie talentu tým, že ste daný skill začali robiť ako malé dieťa)
 • veľký kus šťastia a priania osudu.

Keď vyskúšate tento postup aspoň na jednom skille a sami zažijete, že to funguje, potom si uvedomíte, že ste schopný dosiahnuť čokoľvek. Že je to vždy iba otázka praxe (tréningu), vzdelávania sa a času.

Enjoy.

Autor : Michal Truban

Michal vedie najuspešnejší slovenský webhosting Websupport už viac ako 10 rokov. Náš NBA (No Business Administration) je svetlým príkladom toho, že poctivý biznis sa dá robiť aj v teniskách a bez zbytočných oficialít. Podnikanie je pre neho spôsob ako zlepšovať svet okolo. Podporuje start-upovú komunitu aj tým, že intezívne konzultuje a motivuje začínajúcich podnikateľov. Okrem iného, je aj hlavou start-upu NiceReply

Foto zdroj: thinkstock

Deivo, pre telocvikárov, ktorým záleží

Futsalová lopta Sport-Thieme CoreX Kids Veľkosť: č.3 290g

25,00 €

Futsalová lopta Sport-Thieme CoreX Kids Veľkosť: č.3 290g Kúpiť

Guľa - Vrh guľou Hmotnosť: 2 kg

16,90 €

Guľa - Vrh guľou Hmotnosť: 2 kg Kúpiť

Soft futbalová molitanová lopta Veľkosť: 20cm

6,90 €

Soft futbalová molitanová lopta Veľkosť: 20cm Kúpiť