Ako bojovať proti stresu a zlepšiť tým výsledky

Ak niekto nemôže nabrať svalovú hmotu, zosilnieť alebo zbaviť sa nadbytočného telesného tuku, automaticky sa snažíme hľadať nedostatky v tréningovom a stravovacom programe. Väčšinou sa problém aj týka týchto dvoch hlavných oblastí, no nemusí to tak byť vždy.

Ako bojovať proti stresu a zlepšiť tým výsledky

Sú tu aj ďalšie faktory, ktoré to môžu výrazne ovplyvňovať. Jedným z nich je stres a jeho negatívne pôsobenie, ktoré vplýva nielen na výkonnostné a športové schopností, ale môže mať aj ďalšie iné následky. Tá istá osoba môže dosahovať iné výsledky aj kvôli negatívnemu pôsobeniu stresu. Možno s tým už máte skúsenosti. V istom období ide všetko podľa predstáv, nemáte žiadne rodinné ani osobné problémy a vaše tréningové napredovanie je celkom slušné. Následne sa veci začnú komplikovať. Máte problémy v práci, priateľka sa s vami chce rozísť a prišli do toho aj iné rodinné, prípadne finančné problémy. Stres vás doslova pohltil a ovplyvnilo to aj vaše športové výsledky. Toto nie je až tak netypický príklad a v skutočnosti sa to stáva častejšie, než si možno myslíte.

Stres dokáže negatívne pôsobiť aj na imunitný, neurologický, endokrinný systém, na tráviaci trakt, obmedzovať funkčnosť štítnej žľazy, pečene a zosilňovať zápalové procesy. Ak ste teda pravidelne vystavovaní stresovým situáciám, váš organizmus môže byť skutočne ohrozený po mnohých stránkach.

Keď sa naučíte lepšie relaxovať a obmedzovať stresové pôsobenie, bude to lepšie aj v prípade priberania svalovej hmoty, zhadzovania tuku a pri ostatných športových a výkonnostných cieľoch. Pozrime sa aspoň na niektoré konkrétne kroky, ktorými je možné obmedziť pôsobenie stresu.

Dostatok kvalitného spánku a oddychu

Spánok je najdôležitejší regeneračný nástroj, ktorý pomáha zaceliť nielen fyzické, ale aj psychické poškodenie a teda aj stres. Viaceré štúdie už preukázali, že veľké percento ľudí, u ktorých sa stresové pôsobenie prejavuje najviac, nespí viac ako 5-7 hodín denne (u početnej skupiny to bolo aj pod 5 hodín denne). Nedostatok spánku a jeho slabá kvalita dokáže významnou mierou ovplyvniť váš zdravotný stav a schopnosť organizmu bojovať proti stresu. Preto ako prvý krok, ktorý urobíte, má byť ten, že si doprajete viac spánku (najčastejšie sa odporúča 8-9 hodín). Snažte sa nájsť si aj nejaký priestor na krátke oddýchnutie počas dňa, ktoré môžete spojiť s rôznymi dýchacími cvičeniami (tie dokážu tiež znižovať stres).

Vypite porciu zeleného čaju niekoľkokrát denne

Zelený čaj býva často vyzdvihovaný vďaka obsahu silných antioxidantov a jeho schopnosti podporiť spaľovanie telesného tuku. O čom sa však až tak nehovorí, je jeho pozitívny vplyv pri boji proti stresu. Pravidelné pitie zeleného čaju pomáha obmedzovať aj depresívne symptómy. Doprajte si preto 2-3krát denne šálku zeleného čaju.

Posilnite schopnosť adaptácie organizmu

Existujú prírodné látky, ktoré sa nazývajú adaptogény a ktoré dokážu podporiť schopnosť organizmu prekonať stresujúce podmienky. Pomáhajú aj potlačiť únavu, zlepšujú mentálne procesy a spolupodieľajú sa na liečení mnohých chorôb. Medzi najúčinnejšie a najznámejšie adaptogény patrí napríklad ženšen pravý, rozchodnica ružová (rhodiola rosea) alebo klanopraška čínska (schizandra chinensis).

Foto zdroj: thinkstock