Aj vám chýbajú genetické predpoklady?

V posilňovniach vídame prakticky každodenne mnoho chudých mladých ľudí, ktorým príroda z hľadiska rastu svalov a naberania novej svalovej hmoty nadelila možno o niečo menej ako ostatným. Niektorí majú veľmi rýchly metabolizmus, ktorý premení väčšinu prijatých kalórii na energiu. Iní majú slabý apetít a problémy prijímať potrebné porcie jedál. Ďalší z nich majú dlhé a úzke kosti a kĺby.

Aj vám chýbajú genetické predpoklady?

Mnohí z týchto ľudí sa aj napriek dobre mieneným radám stále vyhýbajú hlavným komplexným cvikom, medzi ktoré patria drepy, zhyby, kľuky na bradlách, ťažké tlakové, príťahové cviky a podobne.

Ostatní cvičenci ich preto zo svojho pohľadu niekedy pokladajú za slabochov a zbabelcov, pretože utekajú pred bolesťou a námahou. Niektorí takí možno aj sú. Ostatní sa zase zmietajú v pasci pretrénovania (prípadne podtrénovania).

Častokrát ide o jedincov bez genetického a pohybového nadania. Niekedy aj o nesmelých a utiahnutých, ktorí hľadajú vo svaloch chýbajúcu sebadôveru. Nie je to nič nenormálne, veď v skutočnosti takto začínalo viacero dnes úspešných jednotlivcov.

Geneticky menej obdarení ľudia musia k cvičeniu nájsť cestu cez dôslednosť, snahu a disciplínu omnoho vyššiu ako tí, ktorým nová svalová hmota a silové schopnosti pribúdajú rýchlejšie, na prvý pohľad bez námahy. Mať dobre reagujúce svaly a telo je vlastne dar, ktorý ale neznamená, že títo jedinci nemusia trénovať tvrdo. Nakoniec uznajte, že mnohí z nás sa líšia v tom, ako reagujeme na tú istú stravu, na stres, regeneračné prostriedky alebo lieky. Tak prečo by sme nemali mať aj o niečo rozdielnejšie požiadavky a výsledky v rámci tréningu so záťažou.

Ak teda budete vzhľadom k svojim telesným dispozíciám správne trénovať, stravovať sa a odpočívať, a ak to vydržíte po dobu niekoľkých rokov, porovnanie s geneticky obdareným cvičencom pravdepodobne dopadne vo váš neprospech.

Lenže súčasne s tým je takmer isté, že čo sa vzhľadu postavy a silových schopností týka, budete o dosť lepší ako 80-90% všetkých ostatných návštevníkov posilňovní. Poctivá práca a nezlomný prístup sa totiž vždy vypláca a častokrát je to viac ako talent samotný.

Na druhej strane, nedostatočná výživa a regenerácia, zle zostavený a vykonávaný tréning, nedostatok vedomostí a hlavne odhodlania k dlhodobej monotónnej drine znamená, že sklamaní jedinci rozšíria rady tých, ktorí pred nimi zablúdili na podobnej ceste. Nebuďte aj vy jedným z týchto prípadov. Nájdite v sebe ešte viac odhodlania a chcenia.

Keď sa začnete venovať akejkoľvek záujmovej činnosti, budú vás čakať odlišné reakcie okolia. Nemalo by to tak byť, no v niektorých smeroch môžete byť aj terčom posmechu. V posilňovní to nie je iné. Navyše tam pracujete s vlastným telom, ktorého slabiny sú hneď zjavné. Dokážte neprajníkom z vášho okolia, ale aj sami sebe, že aj napriek nie najlepším genetickým predpokladom a štartovnej pozícii to môžete dotiahnuť ďaleko.

Foto zdroj: thinkstock