8 najväčších mýtov o posilňovaní

8 častých mýtov o posilňovaní

1. Posilňovanie s činkami je nebezpečné:

Cvičenie na strojoch má stále nálepku ako bezpečnejšie. Štúdie a prax však hovoria o niečom inom. Posilňovanie s voľnými váhami nespôsobuje viacej zranení ako cvičenie na strojoch. A posilňovanie vo všeobecnosti nespôsobuje viacej zranení ako ktorýkoľvek iný šport, ktorý je pohybovo náročný. Cvičenie so závažiami sa používa aj vo forme rehabilitácie a prevencie proti zraneniam. Prípady, pri ktorých je posilňovanie nebezpečné, nastávajú len vtedy, ak necvičíte technicky správne a rozumne.

2. Posilňovanie má zlý vplyv na kĺby:

Cvičenie so záťažami vyžaduje kontrolované a nie nárazové pohyby. Na kĺby je menej stresujúce ako napríklad skoky alebo beh. Posilňovanie, a špeciálne silový tréning, dokáže zlepšiť zdravotný stav vašich kĺbov tým, že zosilnejú svaly, šľachy, väzivá a spojivové články, ktoré tak spevňujú a stabilizujú aj samotné kĺby. Je napríklad dokázané, že ľudia, ktorí pravidelne drepujú, majú zdravšie a silnejšie kolená ako tí, ktorí drep nevykonávajú.

Poznámka David: Zlá technika + veľké váhy = preťažovanie kĺbov. Áno, v tejto kombinácii si môže cvičenec naozaj uškodiť. Ako už bolo ale hore spomenuté, aj beh s nadváhou môže pôsobiť rovnako ;)

3. Posilňovanie spôsobuje vysoký krvný tlak:

Je pravdou, že krvný tlak sa počas ťažkého posilňovacieho tréningu zvyšuje, lenže to je normálne. Pozornosť venujte správnemu a pravidelnému dýchaniu. Podstatné je, že po skončení sérii sa krvný tlak vracia na pôvodné hodnoty.

Takto sa práve posilňuje váš kardiovaskulárný systém. Ľudia, ktorí sa venujú pravidelnému posilňovacieho tréningu, majú vo všeobecnosti lepši tlak ako tí, ktorí pravidelne necvičia. Vedecké štúdie potvrdzujú, že štandardné cvičenie znižuje systolický aj diastolický krvný tlak.

4. Posilňovanie ovplyvňuje resp. zastavuje rast:

Dalo by sa uviesť nespočetne veľa príkladov, kedy ľudia začali s pravidelným posilňovacím tréningom dokonca ešte pred dovŕšením veku 15 rokov, a napriek tomu narástli do výšky nad 185 cm. Naproti tomu, ak niekto nedorastie do potrebnej výšky a popri tom cvičí, automaticky sa celá vina hodí na posilňovanie. Na to však vplýva celá rada faktorov a neexistujú žiadne presvedčivé dôkazy, ktoré by preukázali vplyv posilňovania na zástavu rastu. Práve naopak, bežné a rozumné cvičenie dokáže podporiť telesný rast, pretože zlepšuje mineralizáciu kostí.

5. Posilňovanie zhoršuje flexibilitu:

Jednotlivci, ktorí sa po dlhom čase nečinnosti a pohodlného spôsobu života rozhodnú pravidelne cvičiť, rázom zisťujú, že ich mobilita je na tom veľmi zle. Posilňovanie dokáže pomôcť aj v takýchto prípadoch tým, že zlepší a udržiava flexibilitu.

Napríklad drep poskytne sedacím svalom potrebný streč a postupne odstraňuje skrátenie príslušných svalov. Samozrejme, v takýchto prípadoch je dobré venovať sa strečingu aj osobitne, no posilňovanie a pribratie svalovej hmoty nemajú priamy vplyv na zhoršenie flexibility, ako si to poniektorí myslia.

6. Posilňovanie vás robí pomalšími:

Silné svaly sa kontrahujú rýchlejšie, efektívnejšie a produkujú viac celkovej sily. To sú hlavné a najpodstatnejšie dôvody, prečo sa dnes posilňovací tréning uplatňuje ako hlavná doplnková aktivita v rámci rôznych športových odvetví. Správne zvolený silový tréning z vás dokáže urobiť rýchlejšieho a dynamickejšieho športovca. Vždy záleží od spôsobu vykonávania cviku.

7. Ak prestanete posilňovať, svaly sa premenia na tuk:

Je logické, že ak prestanete cvičiť a budete jesť stále rovnako veľa ako predtým, priberiete tuk. No svalová hmota sa nikdy nemení na tuk. Ide o dve rozdielne tkanivá.

8. Posilňovanie je nudné:

Môže to platiť v prípadoch, kedy nemáte žiadny plán, nevenujete dostatočnú pozornosť vykonávaným aktivitám a čo je najdôležitejšie, ak nemáte výsledky. Je to o niečom úplne inom, ak máte celý proces pod kontrolou a na vlastné oči sledujete, ako sa zlepšuje vaša výkonnosť, vzhľad a kvalita života.

Posilňovanie je nielen fyzickým a technickým športom, ale jeho podstatnou časťou je aj duševná a psychická stránka. Nebudete mať čas byť znudení, pretože budete musieť venovať svoju pozornosť mnohým veciam. Snaha o napredovanie a neustále zlepšovanie tvorí dlhá a pestrá cesta.

Foto zdroj: thinkstock