6 nutrične bohatých kokteilov s použitím proteínových práškov

Aj vy patríte k tým ľuďom, ktorí si pripravujú proteínové nápoje vždy rovnako? Veď to poznáte. Nejaká tá odmerka proteínu, voda alebo mlieko a nápoj je pripravený.

Prečo sa však obmedzovať len na tento spôsob?

Pridaním ďalších potravín sa stanú z bežných šejkov nielen chutnejšie, ale aj zdravšie, komplexnejšie a funkčnejšie kokteily. Ukážme si niekoľko príkladov. Postup prípravy takýchto nápojov je potom veľmi jednoduchý – skrátka všetko nahádžete do kuchynského mixéra a necháte to chvíľu premiešať.

1.) Energizujúci kokteil po prebudení:

1-2 odmerky obľúbeného srvátkového proteínu
Malá hrsť goji berries (kustovnica čínska)
Malá hrsť mandlí
1-2 PL mletých ľanových semienok
1-2 PL kvalitného kokosového oleja
1/2 ČL škorice
1/2 ČL mletej kurkumy
Trochu medu
Voda

Tento typ nápoja môže predstavovať skvelé riešenie pre tých, ktorí majú menej času na raňajky. Odhoďte „zdravé“ cereálne zmesi, ktorú sú plné cukrov alebo umelých prísad. Namiesto toho si rýchlo pripravte podobný kokteil pozostávajúcich z kvalitných a naturálnych zdrojov. Jeho biologická hodnota je určite vyššia. Poskytuje mnoho cenných mikroživín a telu prospešných látok.

2.) Nočný proteínový kokteil:

1-2 odmerky obľúbeného kazeínového proteínu
1/2 nízkotučného tvarohu
Avokádo
Malá hrsť mletých orechov (orechový mix alebo obľúbený druh)
Stévia na ochutenie (voliteľné, záleží hlavne od chuti proteínového prášku)
Voda

Ideálny ako posledné jedlo dňa a pre tých, ktorí neradi konzumujú pevné jedlo v určitom čase pred spaním. Podporuje kvalitnú regeneráciu vďaka pomalšie sa uvoľňujúcim bielkovinám a zdravým tukom. Priaznivo pôsobí aj na funkcie imunitného systému a prispieva k optimalizovaniu hormonálneho prostredia.

3.) Čokoládovo-orechový kokteil:

1-2 odmerky obľúbeného kazeínového proteínu (hodí sa čokoládová príchuť)
1-2 PL kvalitného arašidového masla
Malá hrsť mletých lieskových orechov (prípadne iný druh)
Mleté kakaové bôby (10-20g)
Banán
1/2 ČL škorice
Trochu vanilky
Trochu medu
Mandľové alebo orechové mlieko (samozrejme najlepšie nesladené a domáce)

Tento nápoj obsahuje nielen kvalitné ingrediencie, ale má aj fantastickú chuť. Vyskúšajte ho a uvidíte, že aj vy si zamilujete kombináciu orechov, kakaových bôbov, vanilky a škorice. Je vhodný kedykoľvek v priebehu dňa a tiež aj pred spaním. Kakaové bôby sú synonymom pravej čokolády a majú veľmi silný antioxidačný efekt.

4.) Ranný proteínový kokteil:

1-2 odmerky obľúbeného srvátkového proteínu
Menší biely jogurt
Hrsť čučoriedok alebo iných bobuľovín
1/2 šálky ovsených vločiek
2 PL mandľové maslo
Voda

Poskytuje dlhotrvajúcu energiu a predstavuje dobrý štart do dňa. Na rozdiel od prvého nápoja obsahuje tento hlavne o niečo viac komplexných sacharidov, keďže sú tu prítomné ovsené vločky.

Záleží od vášho typu stravovania a denného programu, ktorý z týchto ranných kokteilov bude vhodnejší. Samozrejme nič vám nebráni v tom, aby ste ho niekedy použili aj v priebehu dňa. Môže sa jednať o skvelú náhradu bežnej stravy.

5.) Osviežujúci zmrzlinový kokteil:

1-2 odmerky obľúbeného viaczložkového proteínu
2-3 PL kvalitnej domácej zmrzliny (zloženej napríklad z bieleho jogurtu, ovocia, medu, citrónovej šťavy)
Trochu vanilky
Kokosová voda
Ľad
Nenechajte sa odradiť názvom a použite kvalitnú doma vyrobenú zmrzlinu. Tento nápoj je skvelým riešením hlavne počas horúcich letných dní. Vyberte si sezónne ovocie, ktoré máte najradšej. Kokteil tak bude chuťovo dobrý a osvieži. Kokosová voda obsahuje mnoho minerálov, vitamínov, elektrolytov a enzýmov, čo môže byť v lete taktiež veľkým prínosom.

6.) Zelený super kokteil:
1-2 odmerky obľúbeného viaczložkového proteínu
1 celé vajce + 2 vaječné bielka (voliteľné, z kvalitného zdroja)
1 PL chia semienko
1 šálka špenátu (čerstvý alebo mrazený)
1 bežná dávka určitej zelenej potraviny (mladý jačmeň, spirulina, prípadne chlorella)
1 PL čerstvého zázvoru (strúhaný alebo nasekaný)
1-2 plátky čerstvého ananásu
Trochu mäty na ochutenie
Voda

Ide o nutrične veľmi bohatý a koncentrovaný nápoj. Môže byť použitý na začiatku dňa alebo kedykoľvek v jeho priebehu. Obsahuje veľa antioxidantov, vlákniny a množstvo mikroživín.

V podstate sa jedná o akýsi naturálny multivitamínový prípravok, ktorý navyše poskytuje organizmu mnoho biologicky aktívnych látok. Možno nebudete nadšený jeho chuťou, ale z funkčného hľadiska je to určite dobrá voľba.

Poznámky:

– V prípade vody a iných tekutín použite na jeden kokteil cca 0,3-0,5l (v závislosti od množstva použitých surovín a na základe želanej konzistencie).

– Veľkosť porcii a množstvo uvedených ingrediencii je len približné. Vždy je dobré prispôsobiť si to podľa vlastných potrieb a požiadaviek. Takisto si môžete určité potraviny nahradiť inými, prípadne ich vynechať alebo použiť nejaké ďalšie.

Foto zdroj: thinkstock