6. dôvodov, prečo piť vodu s citrónom

Voda s citrónom

Citrón je bežnou súčasťou našich domácností. Niektorí ho okrem varenia používajú aj ako základnú surovinu veľmi jednoduchého, no blahodárneho nápoja. Voda s citrónovou šťavou v sebe skrýva množstvo pozitív, o ktorých by ste rozhodne mali vedieť.

Horúca voda s citrónovou šťavou ráno na lačný žalúdok

1. Štartér trávenia

Šťava z jedného citróna rozmiešaná v pollitri prevarenej horúcej vody ráno pôsobí ako štartér trávenia. Podporí prebudenie žalúdka a vylučovanie žalúdočných štiav.

Pri pravidelnom pití zároveň pomôže odstrániť problémy so zápchou a zabezpečí pravidelné ranné vyprázdňovanie. Ak chceme docieliť očistný efekt (tzv. peeling pre črevá) pridáme do horúcej citrónovej vody lyžičku ľanového semienka.

2. Prvý denný zdroj vitamínov a energie.

Skúste počas jedného týždňa nahradiť rannú kávu pollitrovým pohárom teplej vody s čerstvou citrónovou šťavou a možno sa už ku káve ani nevrátite.

Citrónová šťava prebudí nielen žalúdok, ale aj nervovú sústavu a svalstvo. Vďaka obsahu minerálov (najmä draslík, horčík a vápnik), vitamínov (C, A), sacharidov a kyseliny listovej budete už pár minút po vypití šťavy svieži a pripravení do nového dňa aj bez rannej dávky kofeínu.

3. Osviežuje dych a pôsobí protizápalovo.

Ak máte problémy s rôznymi zápalmi (najmä v oblasti kĺbov, ďasien či so zápalovými procesmi na problematickej pleti), citrónová voda môže byť veľmi nápomocná.

Pôsobí protizápalovo, vďaka čomu ju niektorí ľudia aplikujú aj priamo na pokožku (samozrejme nie do otvorených rán).

Pri bolesti hrdla sa odporúča kloktať teplou citrónovou vodou s lyžičkou soli.

Citrónová šťava má dokonca schopnosť predchádzať tvorbe vápenatých obličkových kameňov a žlčníkových kameňov.

Studená voda s citrónovou šťavou počas dňa:

1. Obsahuje vysoký podiel draslíka

V šťave z jedného citróna (cca 47 ml) sa nachádza až okolo 60 mg draslíka. To je viac ako v rovnakom množstve napríklad hrozna alebo jablka.

Pre porovnanie – draslíkový kráľ banán v rovnakom množstve obsahuje iba o 40 mg viac tohoto dôležitého minerálu.

2. Navracia telu acidobázickú rovnováhu.

V surovom stave (mimo tela) je citrónová šťava hodnotená ako kyslá (pH okolo 2). Pri spracovaní v prostredí nášho organizmu pôsobí ako zásadotvorný prvok a zvyšuje pH vnútorného prostredia na hodnotu okolo 7. To korešponduje napríklad s destilovanou vodou, a približuje sa k hodnotám zdravých slín (6,5 – 7,4) a zdravej krvi človeka (7,34 – 7,45).

Priebežné popíjanie citrónovej vody počas dňa teda napomáha tejto životne dôležitej rovnováhe najmä vzhľadom k tomu, že v dnešnej dobe si často doprajeme kyselinotvorné jedlá.

3. Pôsobí ako pomocník pri chudnutí.

Vďaka svojej očistnej funkcii a pektínu, ktorý príjmeme ak šťavu vytlačíme priamo z citróna do vody (necedíme ju kvôli odstráneniu častíc dužiny) pôsobí tento nápoj ako vhodný pomocník pri chudnutí.

Vďaka popíjaniu šťavy máme menšiu chuť na „zobkanie“ počas dňa. Svoje telo zásobíme dostatočným množstvom vody, plus kvalitným základom minerálov a vitamínov (ktoré môžme ideálne doplniť zeleninou a ovocím).

Vďaka svojej zásadotvornosti dokonca obmedzuje chuť priamo na sladké, pečené gluténové potraviny.