4 zaujímavé účinky ZMA

ZMAZMA nepatrí medzi najpoužívanejšie doplnky výživy. Mnohí ani nevedia, čo sa pod touto skratkou skrýva.

ZMA je suplement, ktorý bol vyvinutý ako podporný prostriedok pri vysokointenzívnych tréningoch. Je to unikátna zmes zinku, horčíka a vitamínu B6, ktorá môže mať viaceré prínosy. Lepší spánok a podpora regenerácie je hlavnou devízou ZMA, no tým to nekončí. Pozrime sa na niektoré z ďalších zaujímavých pozitív.

1. Zlepšenie funkcii imunitného systému

Všetci to dobre poznáme. Imunite a chorobám neprikladáme veľký význam. Až kým sa neobjavia problémy. Platí to predovšetkým pre tých mladších. Ak pravidelne a ťažko trénujete, mali by ste tomu venovať zvýšenú pozornosť.

Silný imunitný systém vám pomôže prekonať najnamáhavejšie fázy tréningového procesu, kedy je na telo vyvíjaná najväčšia záťaž a kedy je náchylnejšie na ochorenie.

Vieme, že zinok má kladný vplyv na znižovanie oxidatívneho stresu a redukovanie zápalových procesov v tele. Keďže zinok naviazaný na aminokyselinu metionín a kyselinu asparágovú predstavuje hlavnú zložku ZMA, tomuto suplementu sa pripisujú značné zásluhy pri posilnení imunity.

2. Pomáha pri nedostatku a nerovnováhe príslušných mikroživín

Zinok, horčík a vitamín B6 sú veľmi dôležité látky, ktorých nedostatok sa môže prejaviť po mnohých stránkach. Nedostatočný príjem zinku je pomerne bežnou vecou a prejavuje sa hlavne kožnými problémami, zníženou imunitou alebo aj poruchami plodnosti.

Málo horčíka zas môže znamenať časté bolesti hlavy, zhoršenú koncentráciu a výskyt kŕčov. Nedostatok vitamínu B6 sa nevyskytuje príliš často, no ak k tomu dôjde, spôsobuje to napríklad problémy s metabolizmom bielkovín, anémiu, prípadne nespavosť.

Jedna štandardná dávka ZMA obsahuje 30mg zinku, 450mg horčíka a 10,5mg B6, čo sú dostatočne veľké množstvá týchto mikroživín. V čase užívania ZMA sa zvykne odporúčať vyradiť ostatné suplementy, ktoré obsahujú podobne vysoké dávky zinku a horčíka.

Hladiny koncentrácie zinku v tele môžu byť výraznejšie ovplyvňované potením počas vysokointenzívnych. Dochádza k jeho výraznému úbytkom. Aj preto sa športovcom odporúča prijímať približne 30mg (ale aj viac) tohto minerálu (pre porovnanie: u bežného dospelého jedinca je to cca 15mg).

3. Podpora tvorby testosterónu

textosteron

Je veľmi dobre známe, že testosterón je kľúčovým hormónom pri snahe vybudovať novú svalovú hmotu a zvýšiť silové možnosti.

Zinok patrí medzi tie látky, ktoré vytvárajú predpoklad pre zvýšenú tvorbu testosterónu. Pozitívny účinok v tomto smere môžu očakávať hlavne tí jedinci, ktorí mali v minulosti dlhodobo nižší príjem zinku a nízke hladiny testosterónu (u nich nie je výnimkou ani dvojnásobné zvýšenie testosterónu po pár mesiacoch užívania cca 30mg zinku, resp. suplementu ZMA; u ostatných to môže byť na základe rôznych štúdii v desiatkach percent, no samozrejme, že to záleží od mnohých faktorov).

4. Podpora funkcii hormónov štítnej žľazy

Posilnenie koncentrácie a účinkov hormónov štítnej žľazy sa odrazí v lepšej úrovni metabolizmu. Hormóny štítnej žľazy totiž regulujú metabolizmus a energetickú spotrebu buniek.

Ako sa podľa niektorých výskumov ukazuje, aj v tejto oblasti nám ZMA môže pomôcť. Účinnejší metabolizmus zohráva kritickú úlohu pri budovaní svalstva alebo pri spaľovaní tukov.

Jednoducho povedané, rýchly metabolizmus poháňa proteínovú syntézu a mnohé iné reakcie v tele. Pozitívny vplyv ZMA v tejto súvislosti je ešte potrebné bližšie preskúmať, no aj keby bol výsledný efekt len minimálny, bol by to príjemný bonus k ostatným vlastnostiam.

Foto zdroj: thinkstock

Tags: