1. Znižovanie kalórii nie je jedinou cestou, ako sa zbaviť prebytočných kilogramov
Nielenže to nie je jedinou cestou, ale častokrát je táto možnosť vykonávaná neefektívne a nerozumne.
Príliš drastické diéty nepokrývajú ani základné funkcie organizmu (bazálny metabolizmus).
- Veľmi časté znižovanie kalorického príjmu
- Príliš dlhé diéty so žiadnymi pauzami a voľnejšími dňami
- Málo pohybových aktivít (v horšom prípade žiadne)
- Zlé zloženie stravy aj pri nižšom kalorickom príjme
Toto všetko môže predstavovať veľký problém. Nehovoriac o tom, ak dôjde ku kombinácii niektorých bodov.
Čo sa stane keď sa drasticky obmedzí strava?
„Ono to naozaj funguje!“ Poviete si. Dochádza k pomerne rýchlemu úbytku váhy. Okrem určitého tuku sa stráca aj veľa svalovej hmoty a vody.
Čo je ale ešte horšie, výrazne sa tým spomaľujú metabolické funkcie. Zvyšuje sa predpoklad vzniku rôznych zdravotných problémov. Fyzických aj psychických.
Jojo efekt
Keď sa po určitom čase organizmus vráti k väčším porciám, stratená hmotnosť sa začne dvíhať nahor. Áno, reč je o klasickom jojo efekte. Prítomný je viacmenej u každého chudnutia, no v takýchto prípadoch naberá extrémne parametre.
Telesná hmotnosť sa nielen vráti na približne rovnakú úroveň ako pred začatím diéty, ale skladba tela (pomer aktívnej hmoty k tukom) je ešte horšia.
Rozumnejšie je pomalšie chudnutie s vyváženou stravou. Ak sa vám napríklad chudnutie po pár týždňoch zastaví, nemusíte automaticky znižovať kalórie. Namiesto toho skúste pridať určité aktivity počas dňa.
Nemám na mysli len intenzívne a namáhavé cvičenie. Pomôže aj pridanie ľahších aktivít. Napríklad chôdza. Po pravde čokoľvek namáhavejšie ako sedenie alebo ležanie :)
2. Dospelá žena by mala mať hlavné jedlá ako dospelá žena, nie ako dvojročné dieťa
Súvisí to s prvým bodom. Koľkokrát ste už zažili takú situáciu, kedy si určité dievča dávalo na raňajky jeden tenký plátok syra a malé ovocie. Na obed ani nie 100g určitého zeleninového šalátu, a popritom vám tvrdila, že drží diétu. Toto sú jej bežné porcie?
Podobné „snacky“ a malé porcie sú v poriadku, ak by nimi vypĺňali čas medzi hlavnými jedlami.
Občasné dni s veľmi malým kalorickým príjmom a rôzne detoxikačné dni nevadia. Všetko však s mierou. Mimo toho by však vaša strava mala byť nutrične kvalitná, pomerne bohatá a pestrá. Aj v prípade, že ste v kalorickom deficite. Vyhnete sa tým zdravotným problémom, vlčiemu hladu a chudnutie bude oveľa efektívnejšie.
3. Neexistuje žiadne magické ovocie ani magické jedlo
Je mnoho „overených“ diétnych programov. Sú postavené na jednej potravine alebo na pár potravinových zdrojoch. Drvivá väčšina z nich nemá za sebou vedecké podklady a sú zostavené v podstate na základe ničoho.
Stačí však pripojiť niekoľko vhodných obrázkov, vymyslieť pútavý nadpis, pripojiť falošné skúsenosti ľudí s touto diétou a namotá sa na to pomerne veľa dôverčivých ľudí.
Superpotraviny
Áno, poznáme viacero tzv. superpotravín, funkčných potravín alebo nutrične bohatých potravinových zdrojov. Majú vyvážené zloženie a množstvo aktívnych látok. Diétny program založený len na jednej z nich však nebude nikdy tak efektívny, ako v prípade pestrého stravovania.
Vďaka tomu bude chudnutie efektívnejšie. Strava bude väčším pôžitkom a minimalizujeme aj možnosť vzniku deficitu jednotlivých nutrientov.
Avokádo je superpotravina, ale mala by byť na ňom založená celá diéta? Nie! Jablká a banány sú chutným a nutrične veľmi cenným ovocím. Ale mala by byť na nich založená hlavná časť diéty? Takisto určite nie! A takto by sme mohli pokračovať ďalej.
4. Zdravé dezerty nie sú až tak zdravé, ak sa to s nimi preháňa
Vo fitness komunite sa čoraz viac rozmáha popularita zdravých dezertov. V dnešnej dobe máme prístup nielen k mnohým informáciám, ale aj k menej tradičným ingredienciám do chutných fitness receptov.
Na tom nie je nič zlé, práve naopak. Je skvelé, že ženy majú záujem o zdravšiu prípravu jedál. Nahradzujú múku a cukor pomocou vhodnejších alternatív. Snažia si pripravovať zdravšie dezerty a kompenzujú chuť na sladké.
No aj toto musí mať svoju mieru. Treba si uvedomiť, že aj fitness koláče a torty majú svoju kalorickú hodnotu (niekedy porovnateľnú alebo aj väčšiu ako tie bežné).
Na záver
Na kvalite jedla a stravovacích zvyklostiach by vám určite málo záležať. Dajte si však pozor, aby vám to nezhlcovalo myseľ a nestalo sa to hlavným zmyslom života.
Foto zdroj: thinkstock