4 časté chyby žien pri chudnutí

133986914

1. Znižovanie kalórii nie je jedinou cestou, ako sa zbaviť prebytočných kilogramov

Nielenže to nie je jedinou cestou, ale častokrát je táto možnosť vykonávaná neefektívne a nerozumne.

Príliš drastické diéty nepokrývajú ani základné funkcie organizmu (bazálny metabolizmus).

  • Veľmi časté znižovanie kalorického príjmu
  • Príliš dlhé diéty so žiadnymi pauzami a voľnejšími dňami
  • Málo pohybových aktivít (v horšom prípade žiadne)
  • Zlé zloženie stravy aj pri nižšom kalorickom príjme

Toto všetko môže predstavovať veľký problém. Nehovoriac o tom, ak dôjde ku kombinácii niektorých bodov.

Čo sa stane keď sa drasticky obmedzí strava?

„Ono to naozaj funguje!“ Poviete si. Dochádza k pomerne rýchlemu úbytku váhy. Okrem určitého tuku sa stráca aj veľa svalovej hmoty a vody.

Čo je ale ešte horšie, výrazne sa tým spomaľujú metabolické funkcie. Zvyšuje sa predpoklad vzniku rôznych zdravotných problémov. Fyzických aj psychických.

hladovanie drastická diéta

Jojo efekt

Keď sa po určitom čase organizmus vráti k väčším porciám, stratená hmotnosť sa začne dvíhať nahor. Áno, reč je o klasickom jojo efekte. Prítomný je viacmenej u každého chudnutia, no v takýchto prípadoch naberá extrémne parametre.

Telesná hmotnosť sa nielen vráti na približne rovnakú úroveň ako pred začatím diéty, ale skladba tela (pomer aktívnej hmoty k tukom) je ešte horšia.

Rozumnejšie je pomalšie chudnutie s vyváženou stravou. Ak sa vám napríklad chudnutie po pár týždňoch zastaví, nemusíte automaticky znižovať kalórie. Namiesto toho skúste pridať určité aktivity počas dňa.

Nemám na mysli len intenzívne a namáhavé cvičenie. Pomôže aj pridanie ľahších aktivít. Napríklad chôdza. Po pravde čokoľvek namáhavejšie ako sedenie alebo ležanie :)

2. Dospelá žena by mala mať hlavné jedlá ako dospelá žena, nie ako dvojročné dieťa

Súvisí to s prvým bodom. Koľkokrát ste už zažili takú situáciu, kedy si určité dievča dávalo na raňajky jeden tenký plátok syra a malé ovocie. Na obed ani nie 100g určitého zeleninového šalátu, a popritom vám tvrdila, že drží diétu. Toto sú jej bežné porcie?

Podobné „snacky“ a malé porcie sú v poriadku, ak by nimi vypĺňali čas medzi hlavnými jedlami.

Občasné dni s veľmi malým kalorickým príjmom a rôzne detoxikačné dni nevadia. Všetko však s mierou. Mimo toho by však vaša strava mala byť nutrične kvalitná, pomerne bohatá a pestrá. Aj v prípade, že ste v kalorickom deficite. Vyhnete sa tým zdravotným problémom, vlčiemu hladu a chudnutie bude oveľa efektívnejšie.

3. Neexistuje žiadne magické ovocie ani magické jedlo

Je mnoho „overených“ diétnych programov. Sú postavené na jednej potravine alebo na pár potravinových zdrojoch. Drvivá väčšina z nich nemá za sebou vedecké podklady a sú zostavené v podstate na základe ničoho.

Stačí však pripojiť niekoľko vhodných obrázkov, vymyslieť pútavý nadpis, pripojiť falošné skúsenosti ľudí s touto diétou a namotá sa na to pomerne veľa dôverčivých ľudí.

Superpotraviny

avokádo

Áno, poznáme viacero tzv. superpotravín, funkčných potravín alebo nutrične bohatých potravinových zdrojov. Majú vyvážené zloženie a množstvo aktívnych látok. Diétny program založený len na jednej z nich však nebude nikdy tak efektívny, ako v prípade pestrého stravovania.

Vďaka tomu bude chudnutie efektívnejšie. Strava bude väčším pôžitkom a minimalizujeme aj možnosť vzniku deficitu jednotlivých nutrientov.

Avokádo je superpotravina, ale mala by byť na ňom založená celá diéta? Nie! Jablká a banány sú chutným a nutrične veľmi cenným ovocím. Ale mala by byť na nich založená hlavná časť diéty? Takisto určite nie! A takto by sme mohli pokračovať ďalej.

4. Zdravé dezerty nie sú až tak zdravé, ak sa to s nimi preháňa

Vo fitness komunite sa čoraz viac rozmáha popularita zdravých dezertov. V dnešnej dobe máme prístup nielen k mnohým informáciám, ale aj k menej tradičným ingredienciám do chutných fitness receptov.

Na tom nie je nič zlé, práve naopak. Je skvelé, že ženy majú záujem o zdravšiu prípravu jedál. Nahradzujú múku a cukor pomocou vhodnejších alternatív. Snažia si pripravovať zdravšie dezerty a kompenzujú chuť na sladké.

No aj toto musí mať svoju mieru. Treba si uvedomiť, že aj fitness koláče a torty majú svoju kalorickú hodnotu (niekedy porovnateľnú alebo aj väčšiu ako tie bežné).

Na záver

Na kvalite jedla a stravovacích zvyklostiach by vám určite málo záležať. Dajte si však pozor, aby vám to nezhlcovalo myseľ a nestalo sa to hlavným zmyslom života.

Foto zdroj: thinkstock