12 výživových tipov ako optimalizovať činnosť mozgu a mentálne funkcie

Potraviny, ktoré spomaľujú proces starnutia a omladzujú pokožku

1. vyhnite sa typickým raňajkám, ktoré sú príliš bohaté na sacharidy a ktoré obsahujú veľké množstvá pečiva, žemlí, chleba, muffinov a podobne.

Obmedzte konzumáciu jednoduchých cukrov, ktorá môže vyvolať inzulínovú rezistenciu a tá je následne zodpovedná za neefektívne dodávanie energie do mozgu.

2. vyhnite sa konzumácii príliš objemných jedál počas dňa, ktoré vás spomalia a navodia pocit vyčerpania a lenivosti.

3. ak ste medzi hlavnými jedlami hladní a bez energie, jedzte malé množstvá proteínu ako napríklad vaječnú bielkovinu, nízkotučné syry alebo biely jogurt. Bielkoviny skonzumované samostatne (na prázdny žalúdok) dokážu pozdvihnúť hladiny nervových prenášačov (ako napr. dopamín)

4. zaraďte z času na čas osviežujúci detoxikačný deň, počas ktorého budete prijímať len zeleninu a ovocie, ich šťavy a šaláty.

Okrem detoxikácie organizmu zásobíte mozog esenciálnymi látkami a antioxidantmi, ktoré ho budú chrániť pred voľnými radikálmi (napríklad čučoriedky majú veľmi silné antioxidačné vlastnosti a sú považované za jednu z najlepších potravín podporujúcich činnosť mozgu).

Dostatočné a vyvážené množstvo vitamínov a antioxidantov, pomáha podporovať činnosť mozgu.

5. konzumujte morské ryby, ktoré sú bohaté na prospešné omega-3 nenasýtené mastné kyseliny (losos, tuniak, makrela, sardinky, atď.). Tieto zdravé tuky majú preukázateľne pozitívny vplyv na činnosti mozgu, mentálne funkcie, pamäť a učenie. Môžete si zabezpečiť aj samostatný rybí olej v kapsliach alebo v tekutej podobe.

Ďalším veľmi dobrým zdrojom omega-3 mastných kyselín sú rôzne druhy orechov alebo ľanové semienka a ľanový olej.

6. jeden pohár dobrého červeného vína denne môže prispievať k ochrane mozgových funkcií.

7. pozor však na alkohol vo väčších množstvách, ktorý je toxický a napadá aj mozgové bunky ;)

8. bolo preukázané, že lecitín je veľmi dôležitý pre optimálne fungovanie viacerých mozgových funkcií.

9. zaistite si aj potrebné množstvá minerálov. Napríklad taký horčík a vápnik hrajú dôležitú úlohu pri regulovaní optimálnych mentálnych kapacít. Minerály majú aj ochrannú funkciu mozgu, keďže ho chránia pre toxickými prvkami (napr. olovo, ortuť)

10. ženšen a ginko biloba majú preukázateľné účinky na podporenie mentálnych schopnosti.

11. pred spánkom skúste jedlá bohaté na tryptofán ako napríklad teplé mlieko s banánom a trochu medu. Tryptofán zohráva dôležitú úlohu pri tvorbe hormónov serotonínu a metalonínu, ktoré regulujú zdravý spánkový režim. Melatonín podľa všetkého dokáže aj chrániť mozog pred jeho starnutím.

Váš spánok musí byť dostatočne dlhý a kvalitný. Aj mozog potrebuje regeneráciu a obnovenie činnosti jednotlivých funkcií.

12. pitie zeleného čaju a konzumácia kakaa patria takisto medzi účinné nástroje pri podpore mentálnych schopností a ochrane mozgu pred toxínmi a voľnými radikálmi.

Tip na záver:  Buďte vždy dobre naladení a obklopujte sa pozitívnymi ľuďmi :)

Foto zdroj: thinkstock