10 pravidiel úspechu Arnolda Schwarzeneggera

Úspech sa nedostaví sám od seba. Niekedy potrebuje každý trošku motivácie na ceste za svojím snom. Prinášame vám veľmi užitočné a podnetné celoživotné postrehy zo životnej dráhy jedného z najúspešnejších ľudí tejto planéty – svetoznámeho kulturistu, herca aj politika Arnolda Schwarzennegera.

1. Majte jasný cieľ a choďte za ním

Stanovte si cieľ a čokoľvek čo k nemu bude viesť, musíte byť schopní učiniť. Keď som bol na vojenskej službe, plnil som si svoje každodenné povinnosti, čistil som zbrane, pochodoval 20 míl denne, cvičil na cvičisku, behával o 5 ráno so záťažou, kráčal do kopca v plnej zbroji. Po tomto výkone ostatní vojaci, úplne vyčerpaní, padli do postele a spali. Ja som mal pred sebou svoj cieľ ako jasnú víziu a preto som po tomto všetkom ešte 3 hodiny cvičil. Prinášalo to dilemu, konflikt, pretože dvíhanie činiek a ostatné úkony neboli v oblasti vojenčiny v tej dobe tradičné. Preto som nemal k dispozícii ani posilňovňu v takej podobe akú poznáme dnes. Musel som si poradiť a použiť na cvičenie všetko čo som našiel – najväčším pomocníkom mi boli stoličky.  Každý mi hovoril, že som sa nevybral správnym smerom, že som iba zasnený a nerealistický a že všetko čo robím v tomto smere, je zbytočné. Ja som ich však nepočúval – jediné čo ma zaujímalo, bolo to, že chcem dosiahnuť svoj cieľ. Tým cieľom bolo stať sa majstrom sveta.

2. Rozmýšľajte vo veľkom

Premýšľajte v dimenziách, ktoré presahujú bežné zmýšľanie. Dovoľte si sám seba hodnotiť vysoko – ako človeka, ktorý niečo dosiahne, ktorý na to má. Pretože jedine takto to naozaj dosiahnete. Ľudia nedosahujú veľké veci náhodne. Ak chcete skutočne urobiť niečo veľké, musíte rozmýšľať vo veľkom. Siahnite na hviezdy, nebojte sa toho.

3. Spravte zo svojich zdanlivých nevýhod výhody

Ak chcete uspieť, musíte narábať s tým čo máte. Nemôžte zúfať pre niektoré danosti, ktoré považujete momentálne za negatívne. Môže totiž nastať situácia, kedy práve tie veci, ktoré na sebe nemáte radi, sa stanú vašimi devízami. Snažte sa čo najviac vyťažiť z toho akí ste, aké máte danosti. Keď som sa ja stal Terminátorom, režisér James Camerom mi povedal – „Šťastie, že sme ťa našli, lebo inak by sme museli Terminátora postaviť. Neviem si predstaviť nikoho iného, kto by lepšie napĺňal túto rolu. Telesná konštrukcia, nemecký prízvuk, celková vizáž – perfektne spĺňaš požiadavky na túto postavu.“ Vďaka mojim zdanlivým nedostatkom som sa stal najlepšie plateným hercom po natočení Terminátora 3.

4. Ignorujte tých, ktorí sa vám posmievajú

V čase keď som s realizáciou môjho sna začínal, neexistovala žiada seriózna disciplína, ktorá by sa venovala body-buildingu. Kamaráti aj otec sa mi posmievali, že žijem vo sne, že to, o čo sa snažím, je hlúposť. Nikdy sa nenechajte znechutiť a demotivovať takýmito ľuďmi. Väčšinou sú ich reakcie spôsobené iba nedostatkom rozhľadu, alebo v horšom prípade za tieto postoje môže závisť a vlastná neschopnosť dosiahnuť vytýčené ciele.

5. Pracujte na sebe

Na dosiahnutie akéhokoľvek cieľa – nielen športového – musíte tvrdo na sebe pracovať. Pokiaľ sa nazdávate, že môžete niečo skutočne veľké dosiahnuť bez driny, veľmi sa mýlite. Ak nie ste ochotní podstúpiť nevyhnutné obete a neúnavne na sebe pracovať, radšej na úspech zabudnite.

6. Pokúste sa zmeniť svet k lepšiemu

Využite svoju silu, svoj potencíál k tomu, aby ste zlepšili miesto kde žijete, aby ste spravili svet lepším miestom. Jedine vtedy má celé úsilie zmysel, pokiaľ má viesť k zlepšeniu tohoto sveta, nielen vás samotných. Prišiel som do tejto krajiny (Ameriky) ako prisťahovalec s 20 dolármi vo vrecku, takže vám garantujem, že keď sa to podarilo mne, podarí sa to aj vám.

7. Nebuďte striktní realisti

Keď som sa vyjadril, že by som chcel skúsiť herectvo, všetci ma vysmiali, hovorili, že som príliš veľký, mám nemecký prízvuk a moje meno ľudia v Amerike nebudú vedieť ani vysloviť. Hovorili mi nech som realistický. To isté sa opakovalo, keď som sa rozhodol stať guvernérom. Ľudia mi radili, nech to vzdám, že sa len zosmiešnim a opäť mi doporučili nech som realista. Nepočúval som ich, slovo NIE pre mňa neexistovalo. Ale posúďte sami – kde by som bol, keby som ich počúval? Bol by som herec, majster sveta a guvernér, keby som bol vždy „realista“?

8. Nebojte sa zlyhania

Nemajte strach z toho, že zlyháte. Tento strach vás iba obmedzuje, núti vás držať spiatočku a bráni vám v napredovaní. Zlyhanie je prirodzenou súčasťou progresu. Napríklad v posilňovaní – bojíte sa, že určitú váhu nezdvihnete, že zlyháte a preto ani neveríte, že by ste ju niekedy dokázali zdvihnúť. No opak je pravdou. Ak sa o to pokúšate opakovane a trénujete, nerobíte si ťažkú hlavu z toho, že sa to nepodarilo, ale práve naopak – poviete si, že nabudúce sa to už podarí, tak iba vtedy máte úspech na dosah.

9. Zhmotnite vo svojej hlave úspech

Základom pre úspech je uvedomiť si ho v plnom rozsahu, vedieť si ho reálne predstaviť. Vytvoriť si v hlave konkrétny obraz úspechu, ktorý chcete dosiahnuť a nasledovať ho. Sústrediť sa neustále na tento obraz a nenechať sa vyrušiť ani odradiť. Vždy som bol trošku iný ako ostatné deti v Rakúsku a sníval som o tom, že odídem do Ameriky a budem úspešný. Reálne som si svoj úspech zhmotnil v hlave vtedy, keď som uvidel obálku časopisu, na ktorej bol vyobrazený Reg Park (kulturista, pozn. red.) a pri ňom titulok – Ako sa majster sveta stal Herkulesom? Vnútri som našiel kompletný plán. Moja vízia sa zhmotnila v hlave a pustil som sa do toho s jasným cieľom.

10. Verte v seba samého

Hlavnou príčinou mnohých neúspechov, resp. pochovaných pokusov vôbec niečo začať, je myšlienka alebo lepšie povedané celkové vedomie človeka v zmysle – to sa nedá, to nemôže byť dosiahnuté. Musíte si však zapamätať – čokoľvek a všetko môže byť dosiahnuté, čokoľvek sa dá. Musíte mať jasnú víziu, odhodlanie, sústredenosť a vôľu niečo dosiahnuť, tvrdo na niečom pracovať a v tom prípade svoj cieľ skôr či neskôr dosiahnete.