10 hlavných výhod pitia vody

10 hlavných výhod pitia vody

1. Pozitívny vplyv na cvičenie a iné fyzické aktivity

S pravidelným a dostatočným pitným režimom budete mať pod kontrolou aj správnu teplotu organizmu, keďže tú do výraznej miery ovplyvňuje práve voda. Počas vykonávania rôznych fyzických aktivít sa budete cítiť energetickejšie a budete sviežejší. Ak nepodceníte príjem vody, odzrkadlí sa to aj priamo v posilňovní. Jednotlivé svalové skupiny budú viac napumpované a plnšie ako v prípadoch, kedy pijete málo. Navyše, voda je hlavným transportným systémom, ktorým sa do svalov dostávajú všetky dôležité živiny potrebné na ich rast a regeneráciu.

2. Podpora pri chudnutí

Mnohí ľudia robia počas diéty chybu, keď pijú príliš málo vody. Počas obdobia, kedy ste dlhšie v kalorickom deficite, máte dve základné a účinné možnosti, ako naplniť žalúdok a oddialiť tak pocit hladu. Prvou je zvýšiť príjem zeleniny a potravinových zdrojov s vyšším obsahom vlákniny, druhou možnosťou je piť viacej vody. Navyše, čistá voda nemá žiadne kalórie. Jej ďalším prínosom, ktorý podporuje chudnutie, je vyplavovanie škodlivých a nepotrebných látok von z organizmu.

3. Vyššia pracovná produktivita

Aj náš mozog je z prevažnej väčšiny tvorený vodou a tá pre neho predstavuje hlavnú esenciálnu zložku. Dobrý pitný režim nám teda pomáha lepšie myslieť, umožňuje nám byť v strehu a zvyšuje koncentráciu.

4. Zdravá pokožka a mladistvejší vzhľad

Ak bude vaša pokožka dobre hydratovaná, budete vyzerať o niečo mladšie a zdravšie. Jednou z hlavných funkcií vody je regenerácia a zásobovanie kožného tkaniva, čo dodá našej koži potrebné zvlhčenie a zvýši sa jej elasticita.

5. Odstraňuje bolesti hlavy

Samozrejme bolesti hlavy majú mnoho príčin, no najčastejšou z nich je práve nedostatočný a nepravidelný pitný režim. Už mierna dehydratácia vám môže spôsobiť nepríjemne komplikácie. Voda je najprirodzenejším liekom pri riešení a utlmení súvisiacich problémov.

6. Lepšie trávenie a zásobovanie živinami

Pitie vody má nepriamy vplyv na zrýchlenie metabolizmu, pretože podporuje a zrýchľuje trávenie. Tento fakt je ešte dôležitejší pre ľudí, ktorí vykonávajú namáhavé športové aktivity a potrebujú pravidelne dodávať svojmu tela viacej živín.

7. Obmedzuje kŕče a hydratuje kĺby

Ak pravidelne športujete, pravdepodobne ste sa už aspoň párkrát stretli s nepríjemnými kŕčmi v oblasti stehien alebo v lýtkach. Je to spôsobené predovšetkým stratou vody a minerálnych látok v dôsledku intenzívnej fyzickej činnosti. Kvalitný pitný režim výrazne znižuje riziko vzniku kŕčov a hydratuje kĺby, väzivá a šľachy. Treba na to myslieť s predstihom a neriešiť problémy až vtedy, keď vzniknú.

8. Znižuje riziko vzniku rôznych ochorení

Dostatočné množstvo vody dokáže podporiť imunitný systém a tým pádom budete vo všeobecnosti menej náchylní na vznik rôznych chorôb.

9. Odstraňuje únavu

Voda je určená okrem iného aj na vyplavenie toxínov a prebytočných látok von z nášho tela. Ak má organizmus nedostatok vody, jednotlivé vnútorné orgány musia zvyšovať svoju činnosť, sú nadmieru vyťažené a tým pádom sa cítite unavení a vyčerpaní aj vy.

10. Dobrá nálada a lepší duševný stav

Tento posledný bod súvisí prakticky so všetkými vyššie spomenutými výhodami. Sami vidíte, že voda ovplyvňuje tie najdôležitejšie procesy v našom organizme. Kvalitný pitný režim preto výraznou mierou prospieva k lepšej nálade a k tomu, že sa celkovo cítime lepšie.

Foto zdroj: thinkstock