sportujeme.sk » Šport (športové aktivity) » Rôzne športy » Turistika a jej pozitívne vplyvy na telo a dušu

 

Turistika a jej pozitívne vplyvy na telo a dušu

15. 06. 2012

Je to dokázané vedou, praxou a prakticky nikto o tom nepochybuje. Z putovania prírodou profituje nielen naše telo, ale aj duša. Zhrňme si základné plusy turistiky v nasledujúcich deviatich bodoch.

Turistika a jej pozitívne vplyvy na telo a dušu

1. Posilnenie svalov a spevnenie kĺbových štruktúr:

Svalstvo nôh, ktoré je posilnené chôdzou, spevňuje členky a kolená. Pohyb v nerovnom teréne však prispieva aj k posilneniu brušných a chrbtových svalov. Turistika vo forme aktívnej regenerácie dokáže urýchliť zotavenie svalov, kĺbov a šliach z ťažkých tréningov, keďže sú počas nej jednotlivé štruktúry ľahko namáhané a prekrvené.

2. Podporuje spaľovanie tukov a chudnutie:

Turistika je pohybová aktivita a pohyb znamená spálené kalórie. Celkové množstvo kalórii, ktorá vydáte na ceste, bude samozrejme závisieť od dĺžky a náročnosti túry. V priemere však môžeme povedať, že za hodinu spálite približne 400-500 kcal.

3. Vplyv na posilnenie kardiovaskulárneho systému:

Turistika dokáže znižovať tep a krvný tlak. Okrem toho tiež zlepšuje prietok krvi a ako bolo spomenuté, to môže zrýchliť regeneráciu a zlepšiť zásobovanie svalov.

4. Zrýchľuje látkovú výmenu:

Pohyb v prírode nie je len vynikajúcim tréningom. Napomáha aj očisteniu organizmu a odpadové látky tak môžu odísť z tela von.

5. Obmedzuje stres:

Drvivá väčšina ľudí tvrdí, že sa z túry vracajú s pocitom vyčistenej hlavy a zlepšenej nálady. Turistika je, podobne ako všetky ostatné vytrvalostné aktivity, zabijakom stresu, keďže redukuje vyplavovanie stresových hormónov.

6. Okysličenie mozgu:

Rovnako ako svalové tkanivá, prekrví sa počas turistiky aj mozog a tým sa samozrejme zvýši aj jeho výkonnosť. Z tohto potom môžete profitovať až do neskorého veku (platí to za predpokladu, že sa budete venovať turistike a podobným aktivitám pravidelne).

7. Zlepšuje náladu a duševné naladenie:

Už len samotný pohľad na krásy prírodného prostredia preukázateľne upokojuje a pomáha znižovať krvný tlak a svalové napätie.

8. Pozitívne ovplyvňuje imunitný systém:

Ľudia, ktorí sa pravidelne pohybujú v prírode, sa stávajú bez ohľadu na počasie otužilejší, imúnnejší a sú vo všeobecnosti schopní efektívnejšie odolávať rôznym typom ochorení a zdravotným problémom.

9. Je receptom proti starnutiu:

Turistika je vytrvalostná fyzická aktivita a tí, ktorí sa jej venujú, posúvajú ďalej nielen svoje fyzické, ale aj psychické možnosti. Vedecké výskumy napríklad dokázali aj to, že riziko vzniku Alzheimerovej choroby klesá u ľudí pravidelne sa venujúcich turistike o viac ako 30%.

Foto zdroj: thinkstock

Diskusia k článku

V rámci komentárov nemožno používať HTML tagy.

Pre vloženie tučného textu, hyperlinku alebo e-mailovej adresy využite nasledujúce značky:
[b]tučné[/b], [url]http://www.domeny.cz[/url], [email]meno@domena.sk[/email]

K tomuto článku nebol doposiaľ priradený žiadny komentár!


Športujeme.sk odporúča

OBCHOD.sportujeme.sk

MAX SPORT LIFE ENERGY caffeine 50g

MAX SPORT LIFE ENERGY caffeine 50g

1,75 EUR
53 SKK
1,40 EUR
42 SKK

Vitargo+Electrolyte 70g

Vitargo+Electrolyte 70g

2,50 EUR
75 SKK
1,50 EUR
45 SKK

BB Tape Kineziologický tejp s dizajnom maskovania

BB Tape Kineziologický tejp s dizajnom maskovania

13,50 EUR
407 SKK
10,50 EUR
316 SKK

 

kde.sportujeme.sk

Rival fitness

Fitness
Bratislava