sportujeme.sk » Doplnky » Športové doplnky » Rotoped - Stacionárny bicykel

 

Rotoped - Stacionárny bicykel

14. 04. 2003

Rotoped je ideálnym športovým prostriedkom, ktorým sa dajú dosiahnuť rozličné ciele. Stacionárny bicykel zlepšuje krvný obeh, posiľňuje a formuje sedacie svaly, svaly nôh a účinne bráni vzniku ochoreniu kĺbov. Pri pravidelnom používaní sa naviac vyplavujú do organizmu látky, ktoré spôsobujú príjemný pocit, pocit šťastia a uspokojenia. Veľkou výhodu je, že toto športové zariadenie môžu používať ľudia v rekonvalescencii, ľudia so slabou kondíciou, či s extrémnou nadváhou. V porovnaní s cestným bicyklom nehrozí nebezpečenstvo z okolitého prostredia a človek sa môže v kľude zamyslieť, započúvať do hudby, či zapozerať do televízie.

Rotoped - Stacionárny bicykel

Kedysi vlastnili rotopedy takmer výhradne len fitnesstcentrá, športové kluby a skutoční nadšenci. V poslednej dobe sa na trhu objavujú čoraz častejšie lacné stacionárne bicykle a nie je preto problém si vybrať. Ich cenový rozptyl je značný, čo nezapríčiňuje len značka prístroja, ale hlavne jeho technické prevedenie a vybavenie. Čo by sme mali pred kúpou vedieť? Rozlišujeme 3 základné druhy rotopedov, podľa spôsobu akým zabezpečujú potrebný odpor pri šliapaní. Najlacnejším riešením je stacionárny bicykel s odporom, ktorý zabezpečuje látkový pás. Ich cena je skutočne lákavá a ich hmotnosť umožňuje ľahkú manipuláciu v stiesnených bytoch. Ak však počas šliapania budete chcieť počúvať hudbu, alebo pozerať film, musíte mať tolerantných susedov, pretože hlučnosť takého rotopedu je už sama o sebe veľmi vysoká. Naviac sa s takýmito lacnými prístrojmi často spája nízka nosnosť, nekvalitné spracovanie a rýchle opotrebenie brzdiaceho pásu. Medzi lepšiu, ale aj drahšiu voľbu patria rotopedy s čeľusťovým brzdiacim systémom. Ich životnosť a hlučnosť sú na lepšej úrovni ako je to v predchádzajúcom prípade. Ich osud je už však spočítaný, pretože ich čoraz častejšie nahrádzajú rotopedy z magnetickým odporom. Ich cena je už na rovnakej úrovni a bezkontaktný brzdiaci odpor je prakticky nehlučný a nepodlieha opotrebeniu.

Medzi ďalšie dôležité vlastnosti patrí aj hmotnosť zotrvačníka. Kvalitný zotrvačník má spravidla aspoň 15 kg. Tu treba povedať, že čím je hmotnosť nižšia, tým je šliapanie menej plynulé a pohodlné. Keďže stacionárne bicykle si nekupujú len štíhli ľudia, ale aj tí ktorí by radi zhodili prebytočné kilogramy je dôležitým parametrom aj nosnosť. Tá je označovaná v kilogramoch a označuje maximálnu hmotnosť, ktorú má mať budúci majiteľ rotopedu. Ak natrafíte na stacionárny bicykel, bez tohoto údaju, odporúčal by som hľadať ďalej. Odskúšanie v predajni pred kúpou je podľa môjho názoru tiež veľmi dôležité. Spravidla odhalí nedostatky ako nepohodlné sedadlo, alebo nevhodnosť (malé rozmery) konštrukcie.

Čoraz častejšie sú súčasťou výbavy počítače, ktoré sa líšia svojimi funkciami ako počet spálených kalórií, prejdená vzdialenosť, čas, stopky a pod. Za najhodnotnejšiu funkciu, resp. výbavu rotopeda považujem merač pulzu. Je to jediný ukazovateľ ktorým si človek dokáže presne navoliť potrebnú intenzitu podľa toho, čo chce šliapaním dosiahnuť. V súčasnosti sa používajú asi tri spôsoby merania činnosti srdca. Pri prvom riešení je snímač súčasťou držadiel. Toto riešenie vyžaduje úchop v ich konkrétnej časti, čo nemusí byť najpohodlnejšie. Z vlastnej skúsenosti môžem potvrdiť že ak sa ruky viac potia, hodnoty získané snímačom nemusia zodpovedať skutočnosti. Pri druhej alternatíve sa snímacia klipsňa prichytí o ucho. Posledným spôsobom je pás, ktorý sa pripevní okolo hrudníka a ten potom bez akýchkoľvek káblikov posiela do počítača údaje o srdcovej činnosti. Merať sa pritom nemusia len pulzové hodnoty, ale prakticky kompletná srdcová činnosť. Takéto rotopedy sú však menej k videniu, pretože sú drahšie. Svoje uplatnenie si nájdu hlavne u ľudí po rekonvalescencií a pre ľudí so srdcovými ťažkosťami.

Súvisiace články:

Diskusia k článku

V rámci komentárov nemožno používať HTML tagy.

Pre vloženie tučného textu, hyperlinku alebo e-mailovej adresy využite nasledujúce značky:
[b]tučné[/b], [url]http://www.domeny.cz[/url], [email]meno@domena.sk[/email]

Komentáre:
oprava 
02.02.2006 12:29:02 neregistrovaný - kača, neregistrovaný - kača (@)

Ahoj, mam doma stacionarny bicykel a chcela by som poradit, ci existuje nejaka opravovna vo zvolene alebo okoli. Displej sa mi zobrazi a da sami nastavit stupen zataze, ale neukazuje mi pulz, km ani cas a po urcitej dobe (asi 2 minuty) sa displej vypne. Takze si myslim, ze asi vobec nereaguje na to ze ja na nom cvicim. Dakujem

Cvičenie 
23.11.2007 17:14:24 neregistrovaný - Anika, neregistrovaný - Anika (anika.seckova@gmail.com)

Zdravim, chcela by som sa spýtať, či je možné prostredníctvom rotopedu niečo zhodiť aj z burcha, alebo či je možný úbytok aj z objemu, teda či možem aj schudnúť a nielen nadobudnúť svaly:) vďaka za príp. info :)

 
23.11.2007 23:49:10 neregistrovaný - David, neregistrovaný - David (sportujeme@sportujeme.sk)

Rotopedom sa da schudnut z brucha. Vhodne je cvicit v spravnej srdcovej zone, v ktorej sa viac spaluje tuk (z celeho tela) http://www.sportujeme.sk/kalkulacka-na-ch udnutie.html

rotoped 
02.01.2008 15:22:24 neregistrovaný - marhula, neregistrovaný - marhula (ivulienka128@post.sk)

mam doma rotoped nebol moc drahy, je to jeden s lacnejsich bicyklov, chcela by som sa opytat ako casto by som ho mala pouzivat aby som dosiahla vysledky po akych tuzim, dakujem

stacionar 
04.06.2008 10:49:13 neregistrovaný - viky, neregistrovaný - viky (vikyone@azet.sk)

prosim kde sa to da kupit??

ako na rodopede  
23.01.2010 15:23:37 neregistrovaný - pinky, neregistrovaný - pinky (failed132@azet.sk)

ak chceš schudnut tak cvič takto ja mám 8 úrovní a cvičím na 3 ale šlapem na plný plyn len ako sa dá celú hodinu až zo mňa tečie asy 5 až 6 krát do týždňa inak ťa pri tom budú strašne páliť nohy a šlachy ale ak vydržíš celú hodinu budeš mať dobrý pocit ale ak chceš nabrať na svalstve tak z 8 úrovní cvič na 5 alebo podľa toho akú úroveň zvládňeš . pri chudnutí zbadáš rozdiel po asy mesiacy a pól a keď sa rozcvičíš aj meňej a pusti si pri cvičení hudbu ale mysly len na cvičenie a šlap čo najviac sa ti bude dať čo najrýchlejšie .

otazka 
21.09.2011 13:57:45 neregistrovaný - slinka, neregistrovaný - slinka (ceciluska@centrum.sk)

chcem si kupit rotoped a vobec neviem podla coho si ho vybrat.Okrem kil a ceny,neviem ake parametre su dolezite.Poradi mi niekto?

 
06.01.2012 12:03:29 neregistrovaný - anna, neregistrovaný - anna (a.sefarova@centrum.sk)

Chcem si kupit stac.bicykel,len sa neviem ako lajk rozhodnut, aky typ a za dobru cenu.Zatial som sa vozila na horskom,ale kedze sa musia nosit vesty,tak sa budem bicyklovyt doma.

Buffalo - ergometer 
03.08.2012 22:12:16 neregistrovaný - Nika, neregistrovaný - Nika (gajdosova.veronika@gmail.com)

Dobrý deň. Mám doma stacionárny bicykel ako je na obrázku. Chcem ho začať používať, ale neviem nájisť adaptér ani manuál od neho. Neviem tým pádom zistiť, aký typ to je. Je na ňom napísané Buffalo a ergometer. Viete mi poradiť aký je to presne typ alebo aký adaptér mám naňho kúpiť. Aj manuál by sa mi hodil. Ďakujem veľmi pekne.

Reklama


OBCHOD.sportujeme.sk

Biotech USA Tribulus Maximus 90kaps 1+1 AKCIA

Biotech USA Tribulus Maximus 90kaps  1+1 AKCIA

22 EUR
663 SKK
43 EUR
1 295 SKK

Aminostar Nitric Oxide 120kaps 1+1

Aminostar Nitric Oxide 120kaps 1+1

24 EUR
723 SKK
36 EUR
1 085 SKK

Biotech USA Hyper Mass 5000 1000g 2+1 AKCIA

Biotech USA Hyper Mass 5000 1000g 2+1 AKCIA

26 EUR
783 SKK
35 EUR
1 054 SKK

Aminostar CarniXplode 60 000 500ml 1+1 AKCIA

Aminostar CarniXplode 60 000 500ml 1+1 AKCIA

27 EUR
813 SKK
42 EUR
1 265 SKK

 

kde.sportujeme.sk

Max Indianapolis

Motorizmus
Bratislava BA kraj