sportujeme.sk » Ochorenia a šport » Zranenie a liečba » Prečo máme svalové kŕče

 

Prečo máme svalové kŕče

16. 11. 2009

Takmer každý človek aspoň raz v živote zažil kratšie či dlhšie obdobie, kedy sa v noci prebúdzal na kŕče v lýtkach alebo chodidlách alebo musel kvôli nepríjemným kŕčom odísť skôr z posilňovne či plavárne. Niekedy obdobie kŕčov prejde samo, no väčšinou je potrebné telu pomôcť. Na to, aby sme boli schopní výskytu kŕčov predchádzať, je potrebné vedieť, čo kŕče spôsobuje, aké sú príčiny ich vzniku, pretrvávania a opakovania.

Prečo máme svalové kŕče

Kŕče - Medzi najčastejšie príčiny patria:

Neprimeraná fyzická záťaž a dlhodobé preťažovanie organizmu – pri fyzickej záťaži, napríklad pri športe, sa pri potení okrem vody vylučuje množstvo minerálov a stopových prvkov. Minerály sú nevyhnutné na zabezpečenie správneho chodu telesných funkcií. Narušená rovnováha, resp. nedostatok nižšie uvedených prvkov býva častou príčinou výskytu kŕčov:

Dehydratácia - spôsobuje elektrolytickú nerovnováhu.

Užívanie niektorých liekov – je známe, že napríklad užívanie hormonálnej antikoncepcie môže za istých okolností narušovať vnútorné prostredie, čoho následkom môže byť výskyt kŕčov. Tento jav je však skôr zriedkavý.

Nadmerná konzumácia alkoholu.

Tehotenstvo – počas tehotenstva, no hlavne pred otehotnením sa vo všeobecnosti odporúča prijímať vyššie množstvá minerálov, stopových prvkov a vitamínov, keďže tehotenstvo je veľká záťaž na organizmus ženy.

Práca pri extrémne nízkych, resp. extrémne vysokých teplotách.

Mechanické pôsobenie – nesprávna veľkosť a tvar topánky, príliš vysoké opätky, topánky bez klenby atď. Takisto u osôb s plochými nohami sú výskyty kŕčov častejšie.

Nedostatočné prekrvenie dolných končatín – tesné ponožky alebo čižmy a iné.

Kŕče môžu byť tiež dôsledkom iných chorôb, napríklad ochorenia obličiek, pečene, štítnej žľazy a iných vnútorných orgánov.

Ako sa zbaviť kŕčov:

Kŕč ako taký je prudké stiahnutie a dočasné zhrubnutie svalu. Pri samotnom výskyte kŕču je najdôležitejšie prestať vykonávať pohyb, ktorý kŕč vyvolal a snažiť sa sval natiahnuť. Niekedy to nie je ľahké, lebo zhrubnutie svalu bráni jeho natiahnutiu, preto postupujte pomaly a opatrne. Pokiaľ sa kŕč nachádza v svale chodidla, ideálne je prechádzať sa. Skôr či neskôr sa sval natiahne späť do pôvodnej polohy a prestane bolieť.

Tento proces (kŕč) môže trvať niekoľko sekúnd až desiatky minút. V niektorých prípadoch, hlavne pri kŕčoch v chodidlách, pomáha tiež masáž.

Pokiaľ sa kŕč nachádza v lýtku, je potrebné pomaly pritláčať pätu k zemi, až sa sval opäť natiahne. Pri kŕči stehenné svalu je potrebné zaujať polohu, pri ktorej sa naťahuje ten konkrétny sval. Po odznení kŕču sa neodporúča vracať k cviku resp. pohybu, ktorý kŕč vyvolať. Je takmer isté, že sa kŕč objaví znovu.

Prevencia kŕčov spočíva v odstránení vyššie uvedených príčin. To znamená prijímať dostatok minerálov, stopových prvkov a vitamínov, piť dostatočného množstva tekutín a primerane zaťažovať organizmus pri cvičení. Pri plánovanej vyššej záťaži sa odporúča piť izotonické nápoje. Pri výskyte kŕčov sa odporúča užívať doplnky výživy obsahujúce vápnik a horčík, prípadne draslík a do stravy zaradiť potraviny bohaté na tieto prvky.

Foto zdroj: thinkstock

Súvisiace články:

Diskusia k článku

V rámci komentárov nemožno používať HTML tagy.

Pre vloženie tučného textu, hyperlinku alebo e-mailovej adresy využite nasledujúce značky:
[b]tučné[/b], [url]http://www.domeny.cz[/url], [email]meno@domena.sk[/email]

Komentáre:
horcik 
03.02.2011 23:30:08 neregistrovaný - Heady, neregistrovaný - Heady (dj.heady@gmail.com)

kulturisti pred vystupenim na javisku (kde byva chladnejsie az zima a oni su len v plavkach) si davaju horcik. ja sam som po niekolkych pretancovanych nociach zazival krce v lytkach. po zacati uzivania horcika krce prestali.

 
23.05.2011 15:13:40 neregistrovaný - Bejka, neregistrovaný - Bejka (LMbejkaLM)

a čo ak sú kŕče v chodidlách sprevádzané vznikom veľkých modrých hŕč? nie je to nič príjemné a najhoršie je že kŕče sa mi objavujú nie len pri pohybe ale aj keď ležím. Poradí mi niekto čo s tým?

 
09.05.2012 14:34:14 neregistrovaný -

Ale stále neviem, čo je príčina kŕčov? Hypokalcémia (prechod do ionizovanej podoby) z acidémie pri laktáte? Ale to by sme mali asi kŕče v celom tele... Vie to niekto?


Športujeme.sk odporúča

OBCHOD.sportujeme.sk

BB Tape Kineziologický tejp

BB Tape Kineziologický tejp

13,50 EUR
407 SKK
10,50 EUR
316 SKK

Scitec Nutrition B-100 100tbl

Scitec Nutrition B-100 100tbl

18 EUR
542 SKK
12,60 EUR
380 SKK

Scitec Nutrition CLA 60kaps

Scitec Nutrition CLA 60kaps

17,80 EUR
536 SKK
12,76 EUR
384 SKK

ATP Nutrition Glucosamin + Chondroitin 100kaps

ATP Nutrition Glucosamin + Chondroitin 100kaps

19,95 EUR
601 SKK
13,90 EUR
419 SKK

 

kde.sportujeme.sk

Vertigo

Lezenie
Bratislava Ružinov
 

Zumba Ružinov

Fitness
Bratislava Ružinov