sportujeme.sk » Šport (športové aktivity) » Beh a chôdza » Nízky poklus - Atletická bežecká abeceda 1.

 

Nízky poklus - Atletická bežecká abeceda 1.

12. 04. 2010

Beh je základným a prirodzeným pohybom. Bežecké cvičenia sa nevyužívajú len v atletike. Nie je náhodou, že veľká časť kondičných trénerov sú pôvodom atléti. Atletika v sebe spája základné ľudské pohyby ako sú behy, hody, skoky. Tie môžeme nájsť v rôznych prevedeniach vo väčšine športov.

Atletická bežecká abeceda je formou bežeckých cvičení. Tak, ako sa slová skladajú z písmen abecedy, aj beh je možné rozdeliť na takéto "písmenká". V konkrétnych cvikoch atletickej abecedy sa tak dajú oddelene precvičiť a zdôrazniť dôležité časti celku - behu. Znalosť "písmenok" vlastného pohybu môže zásadným spôsobom ovplyvniť kvalitu športového výkonu / hry v akomkoľvek športe.

Výsledok takéhoto tréningu preto neocenia len bežci. Svoje uplatnenie si bežecké cviky nájdu v každom športe, kde je bežecký pohyb zastúpený v akejkoľvek podobe a rozsahu. 

Na čo je atletická bežecká abeceda dobrá:

Cvičenia pomáhajú pri zvládnutí racionálnej techniky behu. Abeceda odstraňuje zlé pohybové návyky, ktoré už športovec má. To priaznivo pôsobí na rýchlosť pohybu športovca a jeho nižšiu energetickú náročnosť. V tenise to napr. môže znamenať dobehnutie takmer stratenej loptičky a energeticky úspornejší pohyb počas celej hry - viac síl na ďalšiu časť zápasu.
Cviky pomáhajú zlepšovať frekvenciu behu. Sú vhodnou formou rozcvičenia pred hlavnou častou tréningu. Sval dostáva rozcvičenie po častiach - izolovanejšie precvičenie a zahriatie svalov. Pôsobí tak aj prevenčne proti možnému poraneniu.

Nízky poklus

Nízky poklus je vykonávaný na mieste alebo s pomalým posunom vpred. Pri atletickej abecede stačí 20-30m úsek. Nie je dôležité čo najrýchlejšie túto vzdialenosť prekonať. Dôraz by mal byť na správnu techniku vykonávaného pohybu. Najväčšia pozornosť sa pri nízkom pokluse venuje tzv. dvojitej práci v členkovom kĺbe.  

Dokrok je na prednú časť chodidla. V okamihu dotyku špičky s podložkou nasleduje zhupnutie na pätu. Hmotnosť sa pozvoľna prenáša cez strednú časť chodidla na pätu. Od úplného prenesenia váhy na pätu nasleduje okamžité a plynulé odvíjanie chodidla od päty smerom k špičke. 

Trup je vzpriamený, pohľad smeruje vpred. Ramená nesmú byť strnulé. Práca paží je plynulá a uvoľnená. Dbá sa na prirodzenú výmenu ramien. Ruky sú ohnuté v lakťoch, ktoré sa prirodzene šúchajú po stranách trupu. Využívajú sa aj varianty s úplným vypustením práce paží. V takomto cviku sú paže voľne spustené pozdĺž trupu. Dbá sa na ich úplné uvoľnenie - predovšetkým v ramenách.

atleticka abeceda nizky poklus atleticka abeceda nizky poklus
atleticka abeceda nizky poklus atleticka abeceda nizky poklus
atleticka abeceda nizky poklus atleticka abeceda nizky poklus

Najčastejšie chyby:

  • Nesprávna práca v členkovom kĺbe: došľap na celé chodidlo, beh len cez špičku, nesprávne prenášanie váhy a pod.
  • Strnulá práca paží, tuhé ramená.
  • Rýchly pohyb vpred na úkor techniky cviku. Ako korekciu je možné využiť nízky poklus na mieste, s následným vedome pomalým posunom vpred. Športovec môže ísť za skúsenejším sparingom, ktorý ho prirodzene bude brzdiť.
  • Hrbenie sa a pozeranie do zeme.
  • Nepokladanie chodidiel rovno - špičky smerujú von. Zväčša sa jedná o dôsledok skrátených svalov nôh, predovšetkým vonkajšej časti + sedacích svalov. Predpokladom pre správne vykonanie techniky tohto cviku ako aj samotného behu je optimálna dĺžka svalov. Na korekciu sa využíva zvýšený dôraz na uvoľňovacie cviky.

Súvisiace články:

Diskusia k článku

V rámci komentárov nemožno používať HTML tagy.

Pre vloženie tučného textu, hyperlinku alebo e-mailovej adresy využite nasledujúce značky:
[b]tučné[/b], [url]http://www.domeny.cz[/url], [email]meno@domena.sk[/email]

K tomuto článku nebol doposiaľ priradený žiadny komentár!


Športujeme.sk odporúča

OBCHOD.sportujeme.sk

Olimp Gold Vit C 500 Plus 30 kaps

Olimp Gold Vit C 500 Plus 30 kaps

7 EUR
211 SKK
5,60 EUR
169 SKK

BioTech USA Fat Control 120tbl

BioTech USA Fat Control 120tbl

12 EUR
362 SKK
9 EUR
271 SKK

BioTech USA Mega Amino 3200 300tbl

BioTech USA Mega Amino 3200 300tbl

20,91 EUR
630 SKK
16,70 EUR
503 SKK

Scitec Nutrition BCAA 6400 375tbl

Scitec Nutrition BCAA 6400 375tbl

29 EUR
874 SKK
21,90 EUR
660 SKK

 

kde.sportujeme.sk

MAXIMUS gym

Fitness
Bratislava Ružinov
 

Bratislavské Bedmintonové Centrum

Bedminton
Bratislava Podunajské Biskupice