sportujeme.sk » Výživa » Ktoré rybie mäso je pre športovca najlepšie?

 

Ktoré rybie mäso je pre športovca najlepšie?

18. 04. 2011

Je všeobecne veľmi dobre známe, že rybie mäso ponúka nespočetné množstvo zdraviu prospešných látok. Rybacie mäso by preto v jedálnom lístku športovca nemalo chýbať. Otázkou ostáva, ktoré druhy rýb a ako konkrétne vplývajú na organizmus človeka. V našom článku vám pomôžem vybrať si svoju „zlatú rybku“ z darov, ktoré nám ponúka oceán.

Ktoré rybie mäso je pre športovca najlepšie?

Najlepší zdroj pre energetickú hladinu - Tuniak

Tuniak v sebe ukrýva vysokú hladinu niacínu, ktorý je schopný uvoľňovať energiu z prijatej potravy. Niacín, známy aj ako vitamín B3, je nevyhnutne potrebný pre tvorbu energie v bunkách. Veľmi dôležitú úlohu zohráva pri srdcovej, nervovej a svalovej činnosti.

Pri nedostatku niacínu môže dôjsť k pocitu únavy, či depresie. Pri jeho prebytku dochádza k sčervenaniu kože a hrozí nebezpečenstvo poškodenia pečene. Tuniak je na trhu ľahko dostupný a jeho cena je prijateľná.

Nutričná hodnota 4/5

Najlepší zdroj pre zdravú myseľ - Makrela

Pre športovcov je veľmi dôležitá koncentrácia na ich výkon. Makrela je vhodným zdrojom omega-3 nenasýtených mastných kyselín, ktoré sú veľmi dôležité pre váš nervový vývoj a rast. Zvyšujú IQ, schopnosť sústrediť a učiť sa. Odborníkmi je odporúčané konzumovať ryby bohaté na omega-3 mastné kyseliny dvakrát týždenne. Pri dlhodobej konzumácii sa znižuje nepozornosť, hyperaktívnosť a impulzívnosť.

Nutričná hodnota 3.5/5

Najlepší zdroj pre chudnutie - Morský ostriež

Biele rybacie mäso je vo všeobecnosti nízkym zdrojom tuku. Morský ostriež je výbornou voľbou nielen pre športovcov, ktorí sa pokúšajú znížiť svoju hmotnosť. Biele ryby sú vynikajúcim zdrojom kvalitných bielkovín, odporúča sa konzumácia 3 až 5x týždenne. Okrem iného je mäso morského ostrieža bohaté na vitamín B12 (kolobamín), tzv. elixír života. Pri nedostatku tohto vitamínu hlavne starší ľudia prepadajú depresiám. Nevyhnutný je aj pri tvorbe červených krviniek a fungovanie nervového systému.

Nutričná hodnota 3/5

Najlepšie pre častú konzumáciu – Losos

Pre športovcov, ktorí si zvyknú servírovať rybu na svoj tanier častejšie, odporúčam lososa. Netreba sa obávať dohadov o kontaminácii tohto mäsa ortuťou. Výskumy dokázali, že viac kontaminované sú umelo dochované druhy lososa, ako tie morské. Losos je okrem svojej lahodnej chuti aj bohatým zdrojom kalcia, ktorý pomáha spevniť vaše kosti.

Okrem kalcia je dostatočným zdrojom proteínov a omega-3 nenasýtených mastných kyselín. Ako so všetkým, tak aj s lososom to netreba preháňať, pretože nie je tajomstvom, že je aj nemalým zdrojom cholesterolu.

Nutričná hodnota 4/5

Najlepšia cena - Treska

Najlacnejšou variantou je mrazená treska. Zmrazenie prebehne tak rýchlo, že mäso je pred konzumáciou ešte v lepšom stave, ako čerstvé. Treska je dôležitým zdrojom vitamínov A, D, E a omega-3 nenasýtených mastných kyselín. Samozrejme nebavíme sa o klasickom majonézovom šaláte z tresky, ale o mäse pripravenom na prírodný spôsob.

Nutričná hodnota 3.5/5

Pre najlepšiu chuť - Platesa

Platesa je najviac lovená ryba z čeľade platesovitých v severovýchodnom Atlantiku, najčastejšie používaná v gastronómii pre svoje biele, chudé a jemné mäso, klasicky pripravené ako dusené filé na zelenine. Aj športovec ocení kvalitnú chuť.

Nutričná hodnota 4/5

Foto zdroj: thinkstock

Súvisiace články:

Diskusia k článku

V rámci komentárov nemožno používať HTML tagy.

Pre vloženie tučného textu, hyperlinku alebo e-mailovej adresy využite nasledujúce značky:
[b]tučné[/b], [url]http://www.domeny.cz[/url], [email]meno@domena.sk[/email]

Komentáre:
 
21.04.2011 08:49:22 neregistrovaný - Petra

Velice dobry clanek, uprednostnuji tunaka, je nejchutnejsi a ted uz vim ze i nejzdravejsi.

Športujeme.sk odporúča


OBCHOD.sportujeme.sk

Scitec Nutrition CLA 60 kps

Scitec Nutrition CLA 60 kps

17,80 EUR
536 SKK
12,76 EUR
384 SKK

Weider Pure Creatine 500g + 100g ZADARMO

Weider Pure Creatine 500g + 100g ZADARMO

26,39 EUR
795 SKK
20,95 EUR
631 SKK

Max Muscle CNS Black 108g

Max Muscle CNS Black 108g

25,50 EUR
768 SKK
21,85 EUR
658 SKK

Biotech Creatine 500g + 500g AKCIA

Biotech Creatine 500g + 500g AKCIA

18 EUR
542 SKK
30 EUR
904 SKK

 

kde.sportujeme.sk

Kúpele - plaváreň

Plávanie
Banskobystrický