sportujeme.sk » Šport (športové aktivity) » Rôzne športy » Cvičenie doma - aj bez strojov a činiek to ide

 

Cvičenie doma - aj bez strojov a činiek to ide

19. 11. 2009

Dôvod venovať sa cvikom s vlastnou váhou je jednoduchý. Je to cvičenie, ktoré je časovo efektívne a nie je k nemu potreba desiatky strojov. S malým počtom pomôcok (dokonca aj bez nich) je možné odcvičiť desiatky cvikov. Cvičenie si vyžaduje len malý priestor. Väčšinu cvikov je možné odcvičiť v plnom sústredení u vás doma. Je obzvlášť vhodné pre ľudí, ktorí majú pocit, že pri cvičení nepotrebujú spoločnosť alebo pre tých ktorým to jednoducho vo "fitku" nevonia.

Cvičenie doma

Cvičenie s vlastnou váhou je riešením pre všetkých, ktorí hľadajú otvorený priestor nezaprataný chladnými strojmi. Je alternatívou pre akúkoľvek vekovú kategóriu bez rozdielu či ide o športovca alebo človeka, ktorý má záujem sa pravidelne hýbať. Existujú názory, že cviky s vlastnou váhou nevedú k naberaniu svalovej hmoty a rozvoju postavy či sily. Opak je však pravdou.

Tréning pre bojové umenia, cvičebné manuály pre vojakov námorných síl, Yoga, Pilates, Strečing, izometrické cvičenia, atletický tréning - tieto všetky prístupy k pohybu majú ako hlavnú časť rôzne formy cvikov s vlastnou váhou. Rozvíjanie sily a budovanie svalovej hmoty nie sú len o pridávaní váh alebo zvyšovaní opakovaní.

Zaujímavosť a jedinečnosť cvičenia sa skrýva za efektívnym pracovaním s rozsahom pohybu, jeho rýchlosťou, správnym dýchaním a hlavne vnímaním vlastného tela. Cviky s vlastnou váhou nás nútia zapájať viacero svalových skupín a lepšie si uvedomiť čo sa s nami deje. Tak ako obyčajná chôdza je pohyb vyplývajúci zo súhry viacerých svalov, tak by aj cvičenie malo mať komplexný charakter.

Tí čo pravidelne navštevujú fitnes centrá si určite všimli, že za posledné roky v nich začali pribúdať fit lopty, overbaly, bosu a rôzne malé či veľké matrace. Dá sa to zhodnotiť aj tak, že nastala doba kedy ľudia začali okrem „kozmetického“ vzhľadu postavy, dávať dôraz aj na jej funkčnosť. Všetky tieto pomôcky majú napomôcť, aby cvičenie bolo nielen efektívne navonok, ale aj funkčné dovnútra. Nielen krásne svaly ale aj dobre pracujúce hlboké svalstvo a orgány sú dôležité pre naše zdravie. Svaly na povrchu spolupracujú s tými vo vnútri a spoločne tvoria vyvážený systém.

Ak teda hľadáte cvičenie, ktoré pre vás bude výzvou, umožní vám začať úplne od začiatku alebo vás posunie za hranice vašich očakávaní, tak ste na správnej adrese. V nasledujúcich článkoch si podrobne prejdeme vám známe i neznáme cviky. Každý cvik si predstavíme v jeho najzákladnejšej verzii a prejdeme postupne až k najnáročnejším obmenám, ktoré svojou obtiažnosťou uspokoja aj skúseného atléta. Budeme na sebe pracovať dynamicky aj pomaly, ale hlavne sústredene a s rozumom.

Foto zdroj: thinkstock

Diskusia k článku

V rámci komentárov nemožno používať HTML tagy.

Pre vloženie tučného textu, hyperlinku alebo e-mailovej adresy využite nasledujúce značky:
[b]tučné[/b], [url]http://www.domeny.cz[/url], [email]meno@domena.sk[/email]

Komentáre:
Pokračovanie 
29.12.2009 17:16:14 neregistrovaný - Laco, neregistrovaný - Laco (lavar@centrum.sk)

Zdravím, rád by som bol, keby tento článok pokračoval. Som pracovne vyťažený a nestíham navštevovať fitko. Rád by som cvičil za čas doma. Mám síce dosť znalostí k tejto problematike, ale človek nikdy nevie čo nové sa dozvie. Ďakujem a teším sa na pokračovanie.

 
04.08.2010 19:59:31 neregistrovaný - petruš, neregistrovaný - petruš (petra_juhasova@centrm.sk)

Dobrý den potrebujem niake cviky na zadok a stehná najlepšie by boly cviky na doma. A ešte sa chcem spýtat ci sa da na zadku a stehnách schdnút aj pomocou rotačneho disku a mini stepera ?

 
26.10.2010 14:32:50 neregistrovaný - henrieta ondicova, neregistrovaný - henrieta ondicova (ondičova@zoznam.sk)

rotoped aerobik etepper

cviky a vlastna vaha 
08.01.2011 23:12:14 neregistrovaný - damiamarl, neregistrovaný - damiamarl (hacker_gas@azet.sk)

Zdravím, chcem sa spýtať či niekto vie aspoň dva, tri cviky na triceps a hlavne na bicep ale s ''vlastnou váhou". Prosím ak niekto vie, napíšte.

taktik222 
15.09.2012 17:45:07 neregistrovaný - Pavol Štark, neregistrovaný - Pavol Štark (Janstark@zoznam.sk)

ahoj chcel by som mat vipracovane brucho da sa to aj doma bec ciniek

bez činiek 
13.03.2013 14:24:44 neregistrovaný - lubo, neregistrovaný - lubo (lubosmihula@centrum.sk)

Mám záujem o cviky bez činiek. Pár druhov cvikov mám už zvládnuté, ale z tejto stránky som skôr sklamaný. Vygooglil som si cviky doma a bez činiek a tu pozerám všetko návody - samá činka a stroj. Poraďte mi aspoň niejakú webovú stránku, kde sa vymakám bez jedinej činky a stroja!!!! Jediné čo som ochotný akceptovať je hrazda. Tú doslova milujem. Medzery vidím v trapézovom svale - ako premýšľam, neviem nájsť cvik na trapézy.

Reklama


OBCHOD.sportujeme.sk

ATP BCAA MAX 100kaps 1+1 Akcia

ATP BCAA MAX 100kaps 1+1 Akcia

10 EUR
301 SKK
16 EUR
482 SKK

ATP Diosgenin 100kaps 1+1 ZADARMO

ATP Diosgenin 100kaps 1+1 ZADARMO

12 EUR
362 SKK
24 EUR
723 SKK

Biotech USA Tribulus Maximus 90kaps 1+1 AKCIA

Biotech USA Tribulus Maximus 90kaps  1+1 AKCIA

22 EUR
663 SKK
43 EUR
1 295 SKK

Aminostar CarniXplode 60 000 500ml 1+1 AKCIA

Aminostar CarniXplode 60 000 500ml 1+1 AKCIA

27 EUR
813 SKK
42 EUR
1 265 SKK